Radio Katowice
Radio Katowice / Relacje reporterów Radia Katowice
Loteria paragonowa. Bezrobotni. Uczniowski klip.
17.02.2015
16:45:00

Czy biorą Państwo paragony robiąc zakupy czy korzystając z różnych usług, np. fryzjera, kosmetyczki, prawnika czy lekarza? Ministerstwo Finansów przypomina, że branie paragonu to nie tylko możliwość reklamacji, ale przede wszystkim dowód na to, że sprzedawca odprowadził podatek do budżetu państwa. By przekonać Polaków do zabierania paragonów, Ministerstwo Finansów planuje cykliczną loterię, w której każdy, kto będzie posiadał paragon, będzie mógł wziąć udział w losowaniu cennych nagród. Chodzi o edukację czy o ograniczenie szarej strefy, czyli o pieniądze? W Portugalii po wprowadzeniu loterii dochody państwa z tytułu podatku VAT wzrosły podobno o 800 mln. euro. W Polsce szara strefa szacowana jest przez różne firmy badawcze na kwoty od 20 do nawet 40 mld. zł. Koszt nagród w loterii to przy tym ledwie drobne. Co na ten temat myślą mieszkańcy Śląska i jaka jest świadomość dotycząca brania paragonów, sprawdzała nasza reporterka Joanna Opas.


 

Choć bezrobocie w województwie śląskim jest stosunkowo niskie, bo nie przekracza 10%, to największy problem ze znalezieniem pracy wciąż mają młodzi ludzie. W tym celu Wojewódzki Urząd pracy planuje w II kwartale bieżącego roku wprowadzić Projekt Operacyjny "Wiedza-Edukacja-Rozwój". Nasze województwo jest największym beneficjentem tego programu, bo dostanie aż 200 mln euro do 2020 roku. W ramach projektu dofinansowywane będą m.in. szkolenia, staże, organizowane będą też indywidualne doradztwa. Aby zachęcić pracodawców do zatrudniania młodych, państwo wesprze finansowo system wynagrodzeń. Czy pomoże to osobom wchodzącym na rynek pracy? Problem dotyczy też uczniów i absolwentów szkół górniczych, którzy gwarancji pracy już niestety nie mają. Problemem zajął się Łukasz Szwej.


 

clipboard01_120O tym, jak powinniśmy zachowywać się na drodze, dowiadujemy się ze szkoły, mediów i z różnego rodzaju spotkań i prelekcji. W jaki sposób z takimi informacjami dotrzeć do młodych, często jeszcze zbuntowanych ludzi? Uczniowie Technikum nr 3 w Zabrzu: Marcin Waliczek i Marcin Tokarz, wpadli na pomysł, aby uczyć poprzez hip hop. Skomponowali specjalny utwór "Życia się nie cofnie", który ma uczulić uczestników ruchu drogowego. We współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach, uczniowie nakręcili teledysk. Teledysk powinien pojawić się na stronie internetowej Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji jeszcze dzisiaj. Tymczasem policjanci zapraszają do współpracy innych młodych twórców, którzy mają ciekawe pomysły i chcieliby je zrealizować. O kulisach pracy nad wideoklipem opowiedzieli naszej reporterce Marcire Dobrowolskiej. 


 


 

Bielsko-Biała na 103.0 FM

Jak nakazuje tradycja, najgłośniejszy instrument góralskich kapel – basy, zostanie pochowany na koniec karnawału czyli dziś o północy. Od wielu lat obrzęd pogrzebu, czy też chowanio basów, kultywuje Kazimierz Urbaś z cieszyńskiej kapeli Torka, a towarzyszył mu z mikrofonem Andrzej Ochodek.


 

Częstochowa na 98.4 FM

W Kochanowicach i sąsiednich miejscowościach spotkać można dziś grupę przebierańców. Chodzi ona od wsi do wsi i na ostatki "wodzi niedźwiedzia". Korowód kończy się zabawą, której ważnym elementem jest dokonanie osądu na niedźwiedziu – sprawcy wszelkich nieszczęść. Wodzenie niedźwiedzia zwane też wodzeniem bera to ostatkowa tradycja niektórych wsi Górnego Śląska zwłaszcza z pogranicza opolszczyzny. Sięga XIV i XV wieku, kiedy to na Śląsku można było jeszcze spotkać niedźwiedzie podchodzące pod chłopskie zagrody. Niedźwiedź to symbol zła, dlatego jest prowadzony na uwięzi. Leśnik, cyganka, diabeł, ksiądz, lekarz, policjant, śmierć, ale też para nowożeńców w korowodzie chodzi od domu do domu. Każda gospodyni powinna zatańczyć z niedźwiedziem, bo to wróży szczęście, a gospodarz powinien poczęstować wodzących słodyczami, czymś mocniejszym albo dać datek. O obyczaju pisał po raz pierwszy w 1842 roku Józef Lompa. Niedźwiedzia z mikrofonem wodził Zdzisław Makles.


 

Zawiercie na 102.2 FM

Ponad sto rodzin zastępczych z Jury Krakowsko-Częstochowskiej spotkało się na wielkim balu integracyjnym. Balu, który oprócz integracji ma promować pieczę zastępczą, zwłaszcza, że takich rodzin w powiecie zawierciańskim wciąż brakuje. Z rodzinami, a także z Adamem Witasem i Moniką Waluśkieiwcz z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zawierciu rozmawiała Gabriela Kaczyńska.


 

W Lgocie Murowanej niedaleko Kroczyc, już w najbliższą sobotę z całej Polski zjadą miłośnicy fotografii – zarówno zawodowcy, jak i amatorzy. Wspólnie będą uczestniczyć w warsztatach, szkoleniach i profesjonalnych sesjach. To kolejna tego typu impreza na Jurze, bowiem właśnie ona coraz częściej staje się obiektem zainteresowań artystów. Dzięki temu jest promowana w całej Europie, co przekłada się na liczbę odwiedzających ją turystów. O festiwalu, ale też o tym, co takiego Jura w sobie z Grzegorzem Maciągiem z Jurasic Foto TEAM rozmawia Gabriela Kaczyńska.


 



Radio Katowice / Audycje / Relacje reporterów Radia Katowice
Relacje reporterów Radia Katowice
 
 
 
 

Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl

Zobacz także Relacje reporterów Radia Katowice

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA