Wielki Post. Niegospodarni. Łoś.

Dziś Środa Popielcowa, która rozpoczyna 40 dni Wielkiego Postu. Jak się okazuje, ten czas ma podłoże nie tylko religijne. Co o poście sądzą mieszkańcy, a także eksperci sprawdzał Łukasz Szwej.


 

Jedni mówią, że jest dźwignią handlu i jest niezbędna, a inni, że to po prostu niegospodarność. Chodzi o pieniądze wydawane na reklamę, nie takie zwykłe pieniądze, bo publiczne. W Gliwicach zatrudniono fachowca – podobno "Asa" – w tematyce piarowskiej, znawcę portalów społecznościowych. Wielu osobom się to nie podoba, ale Gliwice to miasto bogate, a jak kolokwialnie się mówi, kto bogatemu zabroni? W tym wypadku mogą mieszkańcy, a sprawie przyglądała się Agnieszka Niewolańska.


 

Bezimienny dotąd łoś w Muzeum Częstochowskim ma nareszcie swoje imię, a nawet dwa imiona. Wypchane zwierze jest ozdobą nowo zaadoptowanej sali edukacyjnej Działu Przyrody Muzeum Częstochowskiego. Łoś robi furorę wśród dzieci i stał się ich ulubieńcem, dlatego też muzeum ogłosiło konkurs na imię dla łosia, a dziś zaprosiło zwycięzców konkursu, którzy otrzymali dyplomy i nagrody – kubek z łosiem. Muzuzeum odwiedziła Izabela Czerczer.


 


Bielsko-Biała na 103.0 FM

Za niecałe dwa tygodnie,w diecezji bielsko-żywieckiej, rozpocznie się peregrynacja symboli Światowych Dni Młodzieży. O przygotowaniach do tego wydarzenia i do samych XXXI Światowych Dni Młodzieży w Krakowie z udziałem papieża Franciszka z biskupem pomocniczym Diecezji, Piotrem Gregerem, rozmawia Andrzej Ochodek.


 

Częstochowa na 98.4 FM

Środa Popielcowa to splot wierzeń religijnych i tradycji. Rozpoczyna ona okres Wielkiego Postu i w dniu tym według dawnych zasad należy rozpocząć pokutę. Jak to praktykowano na wsiach opowiadająą gospodynie z Wilkowiecka, wsi z której pochodził Mikołaj, autor Historyji o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim. Z gospodyniami rozmawiał Zdzisław Makles.


 

Katowice na 102.2 FM

W Bieruniu ciągle pamiętają o ostatnich powodziach. W mieście oddano w ostatnim czasie kolejne wały powodziowe. O tym, czy mieszkańcy czują się bezpieczni, w materiale Łukasza Kałuży.


 

Bieruń przygotowuje Plan Gospodarki Niskoemisyjnej. To dokument strategiczny mający na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych. Program jest konsultowany z mieszkańcami. O tym, a także o nowych inwestycjach w mieście, z burmistrzem Krystianem Grzesicą rozmawia Łukasz Kałuża.


 


INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl