Zagłębie pomaga. Kasztany dla dzików. Książki dla pacjentów.

Ma 9 miesięcy a przeszedł już 6 cykli chemioterapii. Koci błysk w prawym oku chłopca to groźny nowotwór – siatkówczak. W Polsce lekarze mogą usunąć oko, w Stanach Zjednoczonych chłopiec ma szanse na wyleczenie. Historia 9 miesięcznego chłopca z Dąbrowy Górniczej poruszyła ludzkie serca. W Zagłębiu do zbiórki pieniędzy przyłączyli się miedzy innymi sportowcy. Zorganizowano już zbiórkę podczas meczu siatkarek z Dąbrowy Górniczej, pomoc zaoferowały również dąbrowskie morsy. A w niedziele odbędzie się bieg dla chłopca. Ale nie trzeba angażować się w 100%, wystarczy przecież 1%, który można przekazać z podatku dochodowego dla Kacpra Siewniaka, wystarczy wpisać nazwisko, chłopiec figuruje w kilku fundacjach, między innymi w "Zdążyć z pomocą".


 

Coraz częściej słyszmy o dzikach, które coraz śmielej wkraczają do osiedli czy do centrów miast. W Zawierciu od września prowadzona jest myśliwska akcja, która zwraca uwagę na ten problem, ale jednocześnie uczy i niesie pomoc dzikom, tym głodnym W tę włączyły się zawierciańskie szkoły podstawowe. Dziś w jednej z nich odbyło się podsumowanie tych działań.


 

Statystyki mówiące o tym, że czytelnictwo w Polsce jest na fatalnym poziomie, nagminnie popełniane błędy językowe, a także nieznajomość znaczenia niektórych słów – język ojczysty coraz częściej przysparza Polakom wielu problemów. Ale to nie tylko u nas, także w innych krajach tendencja jest podobna. Dlatego też UNESCO ustanowiło 21 lutego Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego. Z tej okazji akcję dzielenia się książkami zorganizowała Biblioteka Śląska w Katowicach. Pracownicy wraz z jej dyrektorem, profesorem Janem Malickim, przyjechali do pacjentów Szpitala Geriatrycznego im. Jana Pawła II w Katowicach z niezwykłym prezentem. Książki i audiobooki pochodzą z projektu Dyskusyjne Kluby Książki realizowanego przez Instytut Książki i Bibliotekę Śląską od kilku lat.Bielsko-Biała na 103.0 FM

Rozmawa z wójtem Tadeuszem Piętką, który tę funkcję sprawuje już od pięciu kadencji, o turystyce, górskim szlaku dla niewidomych i współpracy z sąsiadami ze słowackiej strony.


 

Częstochowa na 98.4 FM

W poniedziałek w Kusiętach, w gmienie Olsztyn, doszło do pożaru remizy OSP. Spłonął cały budynek wraz ze sprzętem bojowym. Uratować udało się jedynie wóz strażacki, w którym ogień uszkodził karoserię i działko wodne. Władze gminy i sami strażacy podejrzewają, że mogło to być podpalenie. Sprawą zajęła się policja, która ma ustalić co było przyczyną pożaru.


 

Katowice na 102.2 FM

W Mierzęciach realizowana jest największa w historii gminy inwestycja, czyli budowa kanalizacji. Na ten temat Ewelina Kosałka-Passia rozmawia z wójtem gminy Mierzęcice Grzegorzem Podlejskim.


W Mierzęciach od roku działa zespół wokalny młodych mieszkańców gminy. Grupa nazywa się TOMINO i powoli podbija już sceny naszego regionu. INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl