Likwidacja szkół. Pogram naprawczy.

W Porębie kilka dni temu zawrzało. A to za sprawą burmistrza, który zamierza zlikwidować dwie szkoły. Wszystko w ramach szukania oszczędności. Rodzice są oburzeni, burmistrz nieugięty. Wczoraj wieczorem odbyło się kolejne wspólne spotkanie w tej sprawie. W poniedziałek odbędzie się sesja Rady Miasta, na której ma zapaść decyzja o przyjęciu uchwały intencyjnej w sprawie likwidacji szkół w Porębie.


 

 

Przekazanie części dwóch kopalń do Spółki Restrukturyzacji Kopalń czy zmniejszenie zatrudnienia o cztery tysiące osób to elementy programu naprawczego Katowickiego Holdingu Węglowego. Jeśli spółka go nie wprowadzi, to z końcem marca może stracić płynność finansową. 


 

Warto znać więcej niż jeden, są tacy, którzy znają 32, a podobno i tacy, którzy znają ich aż 100. Mowa oczywiście o językach. Jak stwierdzono, niemal połowa z 600 języków świata może zniknąć w ciągu najbliższych dwóch, trzech pokoleń. Przypadający jutro Dzień Języka Ojczystego ma na celu pomóc w ochronie języków zagrożonych wyginięciem. Od kilku lat trwają starania o nadanie gwarze śląskiej statusu języka regionalnego. Obecnie taki status ma w Polsce tylko język kaszubski, którym posługuje się ok. 100 tys. ludzi. Natomiast śląskiego używa na co dzień ponad 5 razy tyle. Bohaterowie relacji wspólnie deklarują, że będą walczyć o to, by gwara została wreszcie doceniona. I za Mikołajem Rejem, który jako pierwszy pisał w języku ojczystym, powtarzają: A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Ślązacy nie gęsi, iż swój język mają.Bielsko-Biała na 103.0 FM

W Jasienicy, wbrew ogólnym tendencjom, rośnie liczba mieszkańców, przybywa dzieci w szkołach i powstaje nowoczesna, zielona strefa dla przedsiębiorców.


 

Częstochowa na 98.4 FM

Ośrodek Kultury Filmowej w Częstochowie po kilkumiesięcznej przerwie spowodowanej remontem wznawia swoją działalność. To wyjątkowe kino, bo prezentujące filmy niezależne i artystyczne. Jutro otwiera się dla widzów. Co się zmieniło w OKF-ie, czy dalej będzie organizować przeglądy, kino dla seniora i program edukacyjny dla dzieci i młodzieży?


  

 

Katowice na 102.2 FM

W Jastrzębskim zakładzie karnym robią wszystko, by "wyprostować" życie tych, którzy tam trafili. Czasami stosując konwencjonalną, czasami niekonwencjonalną resocjalizację. Jak ona wygląda? O tym z rzecznikiem więzienia, porucznikiem Tomaszem Marciniakiem.

 

Odwiedzamy ponadto schronisko, które jest jednym ze sposobów resocjalizacji osadzonych. Tam spotkamy się z wieźniami i pracujacą w schronisku Iwoną Jaszke.

 


INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl