Drzewostan. Rehabilitacja. Firmy słupy.

W Parku Śląskim zakończyła się diagnoza drzewostanu. Autorami są naukowcy Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie – uczelni, której pracownicy ponad sześćdziesiąt lat temu sporządzili pierwotny plan zagospodarowania Parku Śląskiego. W jakim stanie są tamtejsze drzewa? I jaka przyszłość czeka Park. Na to pytanie odpowiedzieć będą musieli zarówno władze, jak i strona społeczna. Jak wiadomo, nie wszyscy są powszechnie zadowoleni z ewentualnej wycinki drzew.


 

Rehabilitacja zaraz po operacji onkologicznej jest dziś absolutną koniecznością, a nie luksusem, podkreślają specjaliści. Zaznaczają oni również, że proces przywracania sprawności po operacji usunięcia piersi i węzłów chłonnych musi rozpocząć się jak najszybciej. Tymczasem na rehabilitacje opłacaną przez NFZ chorzy niejednokrotnie czekają wiele miesięcy. Pacjentki Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach od niedawna mogą liczyć na wsparcie rehabilitantki, która odwiedza je w szpitalu już następnego dnia po operacji.


 

Coraz częściej służby skarbowe mają do czynienia z wyłudzeniami podatku VAT na tzw. firmy słupy. Straty państwa to kwoty wielomilionowe, a poszkodowani zostają z gigantycznym długiem. Przestępcy wyszukują ofiary, obiecują łatwy zarobek i rozwijają przestępczą karuzelę. Coraz częściej swoich ofiar szukają wśród pacjentów hospicjów. O co chodzi w całym procederze i na czym polega przestępstwo? 


 


Częstochowa na 98.4 FM

Dzięki powstającym w małych miejscowościach i wsiach schroniskom oraz specjalnym gminnym programom mieszkańcy gminy Starcza czy Poczesna bezpańskich psów nie spotykają. Problem nadal pozostaje w mieście, gdzie pracownicy schroniska mają pełne ręce roboty.


 

Bielsko-Biała na 103.0 FM

Rajcza mieści się na pograniczu polsko-słowackim. O blaskach i cieniach tej turystycznej gminy z wójtem rozmawia  Andrzej Ochodek. 


 


INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl