Grypa. Ekorytm. Dziura.

Przy polskiej granicy w Czechach zanotowano cztery zachorowania na tzw. świńską grypę. To na razie rejon Opolszczyzny, ale i w rejonie czeskiego Cieszyn,a a więc przy granicy z naszym województwem stwierdzono wyraźny wzrost zachorowań. Czy mamy się czego obawiać?


 

Młodzież na ulicy Mariackiej zagrała w ekologicznym rytmie. Był to happening pod tytułem "Nie Bądź Jednorazowy".  Fundacja Arka wraz z uczniami Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. W Korfantego w Katowicach przygotowała mobilną wystawę i muzyczny spektakl pod tytułem Rób Recykling Rytm. Instrumenty powstały z odpadów, np. z plastikowych wiaderek po farbach, czy metalowych puszek. Wystawa ma zachęcić do świadomych zakupów. Po zakończeniu akcji zostanie ona przetransportowana do Centrum Handlowego 3 Stawy, a potem wyruszy w podróż po Polsce i odwiedzi 9 miast. Mobilna wystawa informująca o zasadach "3R" została przygotowana przez wykładowczynie i artystkę z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Małgorzatę Rozenau.


 

Z racji górniczej przeszłości Śląska, co jakiś czas osuwa się ziemia w wyniku szkód górniczych. Nie inaczej było w połowie stycznia w Siemianowicach Śląskich, gdzie na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika osunęła się ziemia. Dziura może nie jest duża, ale głęboka. Duży natomiast jest problem, bo osuwisko trzeba zasypać. Do minionego piątku miasto przyjmowało oferty od firm, które opracują projekt zabezpieczenia dziury. Niespodzianki to dość wątpliwej jakości. Dyrektor szkoły ma nadzieję, że uda się szybko rozwiązać problem, bo w ramach budżetu obywatelskiego zaplanowano na tym terenie budowę nowego boiska dla uczniów.

 


Katowice na 102.2 FM

Ma ponad 200 lat, ale metody leczenia w nim nie są średniowieczne – mowa o szpitalu Chorób Płuc im. Św. Józefa w Pilchowicach. Szpital mieści się w budynku wybudowanym w 1814 r. i przeznaczonym pierwotnie na klasztor. Fundatorem był Antoni Wenzel z Rybnika a wykonawcą jego testamentu hrabia Węgierski. Początkowo były tylko 24 łóżka. W latach czterdziestych i pięćdziesiątych XIX wieku nadworny lekarz księcia raciborskiego J. Roger powiększył szpital do 50 łóżek i dobudował kaplicę. Teraz Szpital jest w stanie przyjąć ponad stu pacjentów.


 

Częstochowa na 98.4 FM

Szkoły, aby działać, muszą mieć uczniów, tych w czasach niżu demograficznego jest coraz mniej. Zatem w dużej mierze to uczniowie teraz decydują, która szkoła pracuje i będzie pracować, która może ograniczyć bądź całkowicie zakończyć działanie. Dlatego też szkoły otwierają swoje drzwi, aby pokazać swoje walory. W tych dniach aktywne są na przykład gimnazjum nr 3 w Częstochowie, Zespół Szkół nr 1 w Kłobucku czy Politechnika Częstochowska.Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl