Dworzec. Ciemne ulice. Wycinka.

bobrek_5pano_120337 osób podpisało się pod petycją "Nie dla rozbiórki dworca kolejowego Bytom-Bobrek". Decyzją władz miejskich, budynek miał zostać zlikwidowany, jednak na to nie zgadzają się mieszkańcy. Zdaniem Bytomian, dworzec to miejsce wyjątkowe i powinno zostać zachowane, z przeznaczeniem na jakieś inne funkcje. Jakie? O tym w materiale Marty Dobrowolskiej.


 

porebalatania_gk_120O Porębie ostatnio mówi się dużo i głośno, a to za sprawą fatalnej sytuacji finansowej. Nowy burmistrz chce tę sytuację jak najszybciej uzdrowić. Jak na razie jednak z niewielkim skutkiem. Na pierwszy ogień poszedł pomysł likwidacji dwóch podstawówek. I na pomyśle się skończyło. Teraz z kolei w mieście wyłączane jest oświetlenie uliczne, co też się niektórym nie podoba. Poreb odwiedziła Gabriela Kaczyńska.


 

Okazuje się, że o pozwolenie na wycinkę drzew wcale nie jest trudno. Bez zezwolenie można natomiast wycinać drzewa owocowe, podobnie jest w przypadku tych młodych, które nie osiągnęły jeszcze wieku 10 lat. Słuchaczka Radia Katowice poprosiła nas dziś o interwencję. Kilka dni temu w Sosnowcu na ulicy Lipowej zostały wycięte drzewa, podobnie jest na ulicy Wojska Polskiego. Dla miłośników zielonego krajobrazu takie działanie nie ma wytłumaczenia.


 


Bielsko-Biała na 103.0 FM

Stary, liczy kilka wiekow, nowy 10 lat. W ten weekend rozpoczynają się uroczystości z okazji 10-lecia Zamku Cieszyn. Pani na zamku czyli Ewa Gołębiowska, zaprasza na mnóstwo wydarzeń z tym związanych w rozmowie z Andrzejem Ochodkiem.


 

Częstochowa na 98.4 FM

Komenda Powiatowa Policji w Kłobucku oficjalnie oddaje dziś do użytku swoją wyremontowaną siedzibę. Budynek modernizowano od 2013 roku, ocieplono i przystosowano do potrzeb służby wymieniając instalacje: centralnego ogrzewania, elektryczną, teleinformatyczną i przyłącza sanitarne. Remont wykonano zgodnie z wdrażanym w życie Programem Standaryzacji Komend i Komisariatów Policji w Polsce. O standaryzacji oraz o policji powiatowej w Kłobucku materiał przygotował Zdzisław Makles.


 

Katowice na 102.2 FM

wp_20150220_001_120Uczą się władać mieczem i tarczą, ale nie tylko. Poznają też zasady, jakimi kierowali się średniowieczni rycerze. Muszą wiedzieć co to rycerski honor i jaka jest historia takich formacji. W Orzeszu na Śląsku powstała pierwsza w Polsce szkółka rycerska dla dzieci. Na trening młodych rycerzy wybrała się Dorota Stabik.


 

wp_20150223_001_120W Orzeszu-Mościskach od 30 lat działa Zespół Śpiewaczy "Szarotki". Wykonuje on stare pieśni ludowe, ale nie tylko. Zespół "Szarotki" z Mościsk jest członkiem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Oddziału Śląskiego. Autorskie scenariusze obrzędów powstają przede wszystkim w oparciu o autentyczne opowieści członków zespołu. Stworzona przez członków Izba Regionalna gromadzi autentyczne meble oraz eksponaty z początków XX wieku. W tradycyjnej izbie śląskiej, stworzonej przez członków zespołu, nasza reporterka Dorota Stabik spotkała się z Renatą Sachą, Stefanią i Antonim Blaski, Stefanią Bończyk i Darią Sobczak.


 


INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl