Mukowiscydoza. Muzeum. Cukrzyca.

1013621_1602802783272466_257869972611751334_n_120Trwa Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy. W wielu szpitalach można skorzystać z bezpłatnych konsultacji medycznych. Mukowiscydoza to choroba uwarunkowana genetycznie. Schorzenie to powoduje problemy z oddychaniem i niestety znacząco skraca życie. Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy ma na celu zwiększyć świadomość o tej chorobie wśród społeczeństwa. Jednym z chorych jest 22-letni Piotr, student Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Jego stan jest poważny, jedynym ratunkiem może być leczenie za granicą.


 

wp_20150227_008_120Sześć wystaw, 1400 eksponatów, wszystko pod ziemią na terenie byłej kopalni Katowice. Już w czerwcu oficjalnie będzie można odwiedzić nową siedzibę Muzeum Śląskiego. Dziś mówiono o tym, co będzie można tam zobaczyć.


 

Miesiąc temu informowaliśmy o chorym na cukrzycę, którego strażnicy miejscy z Zabrza uznali za pijanego i zawieźli na izbę wytrzeźwień. Dzisiaj ci sami funkcjonariusze mają na swoim koncie wyróżnienie dla placówki przyjaznej chorym na cukrzycę. Wszystko dzięki specjalistycznym szkoleniom przeprowadzonym przez Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą. Jak zapowiadają funkcjonariusze, na tym szkoleniu nie koniec. W planach mają już bowiem kursy kwalifikowanej pierwszej pomocy.Katowice na 102.2 FM

wp_20150226_013_120W Niegowonicach, w zespole szkół tradycją stały się szkolne apele. Apele nietypowe ze względu na formę artystyczną, taką, która celnie trafia nie tylko do uczniów, ale także do rodziców.


 

 

wp_20150226_020_120W Łazach, dokładnie 7 lat temu, powstał Dyskusyjny Klub Książki, który stał się pewnego rodzaju sposobem na życie. Chętnych zapraszamy do łazowskiej biblioteki w każdy ostatni czwartek miesiąca.


 

 

Częstochowa na 98.4 FM

Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy Borowianki świętuje w tym roku jubileusz 30-lecia. Działa w miejscowości Borowno w gminie Mykanów. Tworzy go 9 pań, które podtrzymują odchodzące już w zapomnienie zwyczaje ludowe. Borowianki piszą teksty do przedstawianych zwyczajów, takich jak "Wicie wieńca na dożynki" czy "Siekarki". W swoim repertuarze mają pieśni i piosenki ludowe, stare pieśni kościelne, pątnicze i kolędy. Borowianki zdobywają wiele nagród i wyróżnień na przeglądach i festiwalach, otrzymały także statuetkę starosty częstochowskiego "Za zasługi dla powiatu".  


 

Bielsko-Biała na 103.0 FM

Było ich pięć, ostała się tylko jedna. W poprzednich wyborach samorzadowych głośno było o kobietach, które zdominowały władze w dwóch miastach i trzech gminach powiatu cieszyńskiego. Teraz tylko w gminie Strumień rządzi kobieta. Z burmistrzem tego miasta, Anną Grygierek, rozmawia Andrzej Ochodek.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl