Test drogowy. Chaos w urzędach. Zbuntowana dzielnica.

testa4_gk_120Dzisiaj Infostradą wyruszamy z Katowic do Krakowa razem z reporterami Radia Kraków, by sprawdzić alternatywne trasy, które po podwyżce opłat za przejazd A4 dla niejednego mogą być zbawienne. Zatem trzy ekipy, trzy trasy, tylko godzina ta sama. I tak: Autostradą A4 podróżowała nasza reporterka Gabriela Kaczyńska, ekipie która wybrała podróż drogą krajową 79 przewodził Marek Mędela, Kuba Niziński natomiast wybrał trasę przez Olkusz.

Przejazd autostradą A4 z Katowic do Krakowa zajął 80 minut, jego koszt wyniósł 45 zł (20 zł opłata za przejazd + 25 zł paliwo). 5 minut w stosunku do A4 tracimy jadąc Drogą Krajowa 94 czyli trasą Olkuską, a koszt przejazdu to 23 zł. Najdłużej jedzie się przez Chrzanów, bo 100 minut, ale najtaniej, bo za 21 zł. Wszystkie trasy wiodły od Radia do Radia.


 

2 marca to ważny dzień, szczególnie dla urzędów i jego petentów. Od dziś miał działać System Rejestrów Państwowych. No właśnie, miał, bo jak się okazuje, nie we wszystkich gminach funkcjonuje to tak pięknie. Nowy system ma gromadzić dane obywateli: PESEL, czy miejsce zamieszkania. Najpierw jednak, konieczne jest wprowadzenie tych danych do systemu. I właśnie to jest największym powodem całego zamieszania. Jakie nowe przepisy weszły w życie, a także co działo się w urzędach, sprawdzał nasz reporter Łukasz Szwej.


 

W grudniu zeszłego roku o dąbrowskich Strzemieszycach zrobiło się głośno, gdy mieszkańcy protestowali przeciwko odpadom z Salwadoru, które miały być w Strzemieszycach zutylizowane. Teraz mieszkańcy i Stowarzyszenie Samorządne Strzemieszyce znów głośno prezentuje swoje stanowisko dotyczące budowy kompostowni. Zorganizowano protest pod tytułem: Stop Kompostowni! Stowarzyszenie nie chce, aby powstał kolejny zakład, tym bardziej, że ma być usytuowany niedaleko domów mieszkalnych. Decyzję środowiskową ma wydać prezydent miasta Sosnowca. W Strzemieszycach w Dąbrowie Górniczej, gdzie jest wyjątkowo duża kumulacja zakładów utylizujących odpady była Agnieszka Niewolańska.


 


Bielsko-Biała na 103.0 FM

Pamięć żołnierzy wyklętych uczczono wczoraj w Żywcu. W ramach uroczystości można było zwiedzić podziemia budynku, gdzie po wojnie mieściła się siedziba UB, miejsce przetrzymywania i torturowania żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Relację z uroczystości przygotowała Katarzyna Graboń.


 

Wodzisław Śląski na 102.2 FM i 93.0 FM

Słuchaczki Radia Katowice zasygnalizowały nam, że w jednym z wiejskich gospodarstw dochodzi do znęcania się nad zwierzętami. Nasza reporterka Ewelina Kosałka-Passia krok po kroku badała sprawę w Wodzisławiu Śląskim i położonej obok Turzy Śląskiej. Jak się okazało problemem nie było znęcanie się nad zwierzętami. Do sprawy znęcania się nad zwierzętami będziemy wracać w naszych programach. Kolejna kontrola inspektora weterynarii ma odbyć się w tym tygodniu.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl