Gotowanie. Wypadki. Solanki.

20150310_104353_120VI Międzynarodowe Mistrzostwa Kulinarne odbyły się w Katowicach. Były to niezwykłe zawody, w których wcale nie chodziło o zwycięstwo. Uczestnikami byli niepełnosprawni – dzieci i młodzież z Polski, a także ze Słowacji, Czech i Węgier. Na miejscu, przygotowanych przez nich potraw smakował Łukasz Szwej.


 

W 2014 roku wypadkom w pracy uległo 526 osób, w tym 127 doznało ciężkich obrażeń ciała, a 63 poniosły śmierć. Jak zmniejszyć tę liczbę – o tym dyskutowano dzisiaj na konferencji zorganizowanej przez Okręgowy Inspektorat Pracy. Najwięcej wypadków zdarza się zakładach przetwórstwa przemysłowego. W branży budowlanej natomiast jest największa liczba wypadków śmiertelnych. Ich główną przyczyną jest lekceważenie przepisów BHP zarówno przez pracowników, jak i pracodawców. Konferencja odbyła się przy okazji 17. Targów Bezpieczeństwa, Higieny Pracy i Ochrony Przeciwpożarowej BeHaPe w Katowicach, które potrwają do czwartku. O tym, jak przestrzeganie zasad BHP wygląda w firmach na co dzień w relacji Marty Dobrowolskiej.


 

Solanka z Zabłocia w gminie Strumień, jedna z najbardziej zasobnych w jod na świecie, jest już wykorzystywana w wielu miejscach w Polsce. M.in. w tężniach, fontannach solankowych, ale także w szkołach i przedszkolach. Tzw. inhalację zbiorową testowano w szkołach w gminie Chybie, ale z powodów finansowych była długa przerwa. Teraz jednak powrócono do inhalowania, o czym przekonał się jeszcze wczoraj zahrypnięty, nasz reporter, Andrzej Ochodek.


 


Bielsko-Biała na 103.0 FM

W podbielskiej gminie Kozy realizowany jest specjalmy program dla osób starszych "Aktywny Senior", współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Zainteresowała się nim Elżbieta Pąkcińska-Sikora.


 

Częstochowa na 98.4 FM

Miejscowość Niebyła w gminie Dąbrowa Zielona, mała wieś, ale problem ma duży. Niebyła leży na granicy województw: śląskiego i łódzkiego czyli posesje w województwie śląskim w gminie Dąbrowa Zielona a droga, z której korzystają mieszkańcy Niebyły, w województwie łódzkim. Droga jest tylko częściowo utwardzona. Kto ma ją zmodernizować? Kto powinien się zająć graniczną drogą? Jednak gmina Dąbrowa Zielona to nie tylko problem do rozwiązania z graniczną drogą, to także ciekawa inwestycja, która powstaje w centrum Dąbrowy Zielonej czyli "Ogród bajek". Dąbrowę Zielona odwiedziła Izabela Czerczer.


 

Katowice na 102.2 FM

Kolejny już raz mieszkańcy Ornontowic mają szansę ocenić urzędników ze swojej gminy. Do końca marca mogą wziąć udział w ankiecie i odpowiadając na pytania pokazać co w gminie powinno się zmienić i jak ich zdaniem powinien działać Urząd. Jakie do tej pory były wyniki badań i co obecnie w załatwianiu spraw urzędowych jest największym problemem w Ornontowicach, sprawdzała Monika Krasińska.


 

W Ornontowicach jest miejsce dla ludzi z pasją. Gdzie dokładnie? O tym, z Aleksandrą Malczyk, dyrektor ornontowickiej Arterii, rozmawia Monika Krasińska.


 


INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl