Anna Sekudewicz

 border=0 class=
Zastępca Redaktora Naczelnego ds. Kultury i Form Udramatyzowanych.

W Polskim Radiu Katowice zajmuje się przede wszystkim reportażem i dokumentem radiowym. Od wielu lat prowadzi na antenie swój autorski program "Trzy kwadranse z reportażem".

Otrzymała ponad 60 różnych nagród i wyróżnień (najważniejsze nagrodzone audycje to "Cena pracy”, "Korzenie", "Śpiewająca czarownica", "Lęk", "Gertruda", "Ziemie obiecane Wojciecha Kilara", "Wdowa" i "Zapiski z kopalni Wujek"). Jej audycje kilkanaście razy reprezentowały polską radiofonię na festiwalach i konkursach międzynarodowych. W 1990 roku za epicki dokument "Użyto broni" (współautor Marek Mierzwiak) o wydarzeniach w kopalni Wujek otrzymała Special Mention w najważniejszym światowym konkursie Prix Italia. W 2002 roku jej reportaż "Wdowa" (I nagroda w ogólnopolskim konkursie Polska i Świat) znalazł się wśród trzech finalistów konkursu Prix Italia. Za dokonania w dziedzinie reportażu przyznano jej Złoty Mikrofon i tytuł Mistrza Radia. W 1997 r. otrzymała nagrodę Prezydenta Katowic w dziedzinie kultury. W 2003 roku została członkiem Komisji Dokumentalistów Radiowych Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Audycje jej autorstwa znajdują się w zbiorach Biblioteki Narodowej Lincoln Center w Nowym Jorku. Wraz z Anną Dudzińską otrzymała Grand Prix KRRiT za reportaż "Zło czai się na dole". Natomiast reportaż "Cena pracy" (współautorka również Anna Dudzińska) otrzymał radiowego Oscara, największą światową nagrodę w dziedzinie reportażu radiowego Prix Italia 2004. W 2005 r. otrzymała Platynowy Laur w kategorii Ambasador Spraw Polskich. Jest również laureatką "Melchiora" dla najlepszego reportażysty w Polsce oraz nagrody "Lux Ex Silesia” – Światło ze Śląska – przyznawanej przez ks. arcybiskupa Damiana Zimonia, metropolitę katowickiego. W 2007 r. po raz drugi otrzymała Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za reportaż "Tajemnica czaszki z Katynia", a w 2008 nagrodę Związku Literatów Polskich im. W. Hulewicza. W 2009 r. znalazła się wśród 50 najbardziej wpływowych kobiet województwa śląskiego. Na przełomie lat 2009 i 2010 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał jej Medal Gloria Artis.

Juror konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych między innymi konkursu Melchiory, także polskiego Pulitzera konkursu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, konkursu Silesia Press oraz festiwali Prix Italia i Prix Europa.

Kontakt

sekudewicz@radio.katowice.pl

Powrót do listy osób

Prowadzone Audycje