Radio Katowice
Radio Katowice / Cyfrowe Radio
Cyfrowe Radio

DAB+ czyli cyfrowa odsłona radia!

 

Czym jest radio cyfrowe? To przede wszystkim szansa na wzbogacenie oferty programowej. Obecnie przepełnienie częstotliwości tradycyjnego radia analogowego nie pozwala na rozbudowę bazy nadawców, czy udostępnianie słuchaczom kanałów tematycznych. Technologia radia cyfrowego DAB+ (Digital Audio Broadcasting) nie tylko rozwiązuje ten problem ale także umożliwia przesyłanie wiadomości tekstowych, obrazów, czy na przykład informacji o utrudnieniach na drodze. Radio cyfrowe to także lepsza jakość dźwięku.

Radio Katowice nadaje cyfrowo!

Od października, Radio Katowice nadje swój program cyfrowo! W technologi DAB+ można nas słuchać na obszarze Aglomeracji Śląskiej. Nie oznacza to, że odbiór analogowy Radia Katowice został wyłączony, lub zmniejszono siłę nadawania na flach UKF. Zapewniamy, że w tym obszarze nie zmieniło się nic!

Skoro Radio Katowice nadaje na UKF- ie to po co przechodzić na system DAB+? Ponieważ nadawanie cyfrowe jest szansą na rozwój i daje możliwości lepszego dotarcia do słuchaczy z bardziej rozbudowanym programem. Po prostu cyfrowe radio to więcej możliwości!

Mapa zasięgu Radia Katowice w systemie DAB+ na częstotliwości 216,928MHz

mapakatowice

fot. dab.polskieradio.pl

Czy wprowadzenie technologii DAB+ oznacza koniecznosć zakupu nowego odbiornika? Tak, ale tylko jeśli chcemy odbierać radio w tym standardzie. Cyfryzacja radia nie oznacza na chwilę obecną dla naszych słuchaczy koniecznoiści kupna nowego radioodbiornika. Nadal można nas słuchać na dotychczasowych częstotliwościach. Ci, którzy jednak mają odbiorniki cyfrowe z pewnością będą zadowoleni ze zmiany i mozliwości jakie ono daje!.

Proces cyfryzacji radia w Polsce podzielony jest na VII etapów. Ostatni z nich oznacza przejście wszystkich nadawców, także komercyjnych na nadawanie cyfrowe. Planuje się, że ten ostatni etap nastąpi w 2020 roku. Radiofonia publiczna według przyjętych założeń powinna w całości przejść na nadawanie cyfrowe w 2016 roku. Stosunkowo długi okres wprowadzania systemu DAB+ spowodowany jest między innymi faktem konieczności budowy odpowiedniej infrastruktury i przygotowanie nadawców do przejścia na nadawanie cyfrowe.

DAB+ w innych krajach.

Nadawanie cyfrowe w Europie staje się standardem. System DAB+ działa w takich krajach jak:

  • Niemcy
  • Norwegia
  • Szwajcaria
  • Wielka Brytania
  • Dania

Co więcej, Norwegia jako pierwszy kraj ogłosiła datę wyłączenia analogowego sygnału radiowego. Od 2017 roku, na terenie tego kraju wszystkie rozgłośnie nadawać będą wyłącznie cyfrowo.

banery6_1024

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA