Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Tauron wypłacił już ponad 500 tys. zł na wymianę ogrzewania
28.06.2022
08:02:00

fot. Tauron Polska Energia SA

Ponad 500 tys. zł dotacji na wymianę ogrzewania otrzymali już uczestnicy programu „Ogrzej się z TAURONEM”. Energetyczny lider publikuje raport z badań, z którego wynika, że blisko 40 procent wymieniających ogrzewanie robi to dla oszczędności.

- Zielony Zwrot TAURONA ma charakter bardzo ludzki, wspieramy proekologiczne decyzje naszych klientów. Ten program propaguje wymianę ogrzewania i skierowany jest do właścicieli oraz współwłaścicieli domów jednorodzinnych - mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON. - Rozpoczynający się okres letni to najlepszy czas na modernizację, bądź wymianę domowego ogrzewania na bardziej efektywne i ekologiczne, tak aby przygotować  się do kolejnego sezonu grzewczego. Wspieramy decyzje konsumenckie w tym zakresie, miedzy innymi poprzez atrakcyjny program dofinansowania, w ramach którego klienci skorzystali już z dotacji w wysokości pół miliona złotych – wyjaśnia Szczeszek.

Wymiana starych, wysokoemisyjnych kotłów na paliwa stałe jest w części regionów Polski koniecznością legislacyjną. Badania rynkowe wskazują, że znaczący wpływ na decyzję o inwestycji mają również walory ekonomiczne i ekologiczne.

Realizowany w ramach Zielonego Zwrotu TAURONA program propagujący wymianę ogrzewania, skierowany jest do właścicieli oraz współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Dofinansowanie sięgające nawet 4200 złotych otrzymują osoby, które wymienią dotychczasowe urządzenia grzewcze na rozwiązania o wyższej klasie efektywności energetycznej. Bezzwrotne dofinansowanie przyznawane jest na  pompę ciepła, kocioł gazowy kondensacyjny, elektryczny podgrzewacz przepływowy lub akumulacyjny.

Nowe badania

TAURON przeprowadził nowe badanie rynkowe, w ramach którego zapytano mieszkańców południowej Polski o preferencje związane z wyminą ogrzewania domowego.

Ponad połowa zapytanych potwierdza, że dostrzega problem zanieczyszczenia powietrza w sezonie grzewczym w swojej miejscowości. Jednocześnie, większość badanych, bo aż 73 procent deklaruje, że podejmuje działania, aby poprawić tę sytuację.

Wśród osób deklarujących chęć wymiany ogrzewania co trzecia chce to zrobić do końca bieżącego roku, a pozostali w ciągu pięciu najbliższych lat.

Aż 60 procent ankietowanych potwierdza, że na decyzję o wymianie starego ogrzewania wpłynęła troska o środowisko naturalne. Przy wyborze nowego źródła ciepła badani kierują się także wygodą oraz komfortem użytkowania. Blisko 40 procent respondentów przyznaje,
że poprzez wymianę ogrzewania chce wygenerować długofalowe oszczędności i tyle samo chce skorzystać przy realizacji inwestycji z programu dofinansowania.

Da się zaoszczędzić

Jednym z najmocniejszych argumentów przemawiających za wymianą starego ogrzewania są kwestie finansowe. Nowoczesne technologie grzewcze efektywnie obniżają koszty ogrzewania. Wynika to przede wszystkim ze znacznie wyższej wydajności nowoczesnych urządzeń grzewczych, czyli lepszego wykorzystywania energii zawartej w paliwach lub bezpośredniemu wykorzystaniu bezpłatnej energii z otoczenia.

- Sprawność cieplna nowoczesnych urządzeń grzewczych jest minimum 10 procent wyższa od tradycyjnych. W praktyce różnice mogą sięgać 30 procent, co oznacza, że do ogrzania tej samej powierzchni lub ilości wody potrzeba będzie mniej paliwa. Najbardziej ekologicznym zastępstwem dla „kopciuchów” są jednak bez wątpienia pompy ciepła, których sprawności mogą sięgać nawet 600 procent. Wynika to wprost ze stosunku energii dostarczonej przez pompę w postaci ciepła do energii włożonej w postaci prądu – wylicza Łukasz Antoniewicz, ekspert technologii grzewczych w TAURON Sprzedaż.

Pełen raport z badań dostępny jest na tauron.pl/ogrzewanieraport


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SA
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA