Radio Katowice
Radio Katowice / Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
Ekspert radzi: jak walczyć z depresją?
23.02.2023
15:07:00

23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. 

Według Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Choroba może dotknąć każdego człowieka bez względu na płeć, wiek czy status społeczny. Często rozwija się latami, dyskretnie i powoli odbierając radość z życia. Depresję można i powinno się leczyć. Najkorzystniejsze są metody kompleksowe, czyli połączenie psychoterapii i farmakoterapii. Bardzo istotna jest również edukacja – objaśnianie pacjentowi, na czym polega choroba i czego może się spodziewać. Ważne, by o depresji możliwie dużo wiedzieli również najbliżsi chorego. 



Depresja to choroba, która zakłóca codzienne życie. Utrudnia pracę, naukę, często pozbawia apetytu czy snu. Uczucia bezsilności, bezradności, beznadziejności nie ustępują. Gdzie jest granica między złym samopoczuciem a depresją? Co może niepokoić i kiedy udać się do specjalisty? Czego nie powinno mówić się osobie która ma depresję? – radzi psychiatra, psychoterapeuta dr Jacek Przybyło.

Każdy człowiek ma prawo być smutny, szczególnie jak w jego życiu dzieją się rzeczy nieprzyjemne. Jeśli jest jakaś obciążająca sytuacja, która sprawia, że nie mamy z czego być zadowoleni, to niekoniecznie musi być depresja. Ważniejsze jest, gdy pojawia się jakaś wątpliwość, żeby pójść do profesjonalisty zdrowia psychicznego, to jest psychiatra,  psychoterapeuta lub psycholog kliniczny. On potrafi powiedzieć czy warto się tym zająć, czy nie. Na szczęście w Katowicach i okolicach ta dostępność jakaś jest -w innych miejscach Polski nie jest tak łatwo- dlatego należy z tego po prostu korzystać. Byle tam trafić i tego nie odwlekać, bo czasami może być za późno. Największym i najniebezpieczniejszym powikłaniem depresji są samobójstwa. To nie jest banał.

Pacjent najczęściej do specjalisty trafia sam. Jedni zauważają, że coś się od pewnego czasu z nimi dzieje, inni bo rodzina zauważyła i proponuje „idź”, a jeszcze inni -to już bardzo ciężkie przypadki- przychodzi sama rodzina, bo nie wiedzą co robić gdy najbliższy siedzi w domu, nie chce z niego wyjść i jest w fatalnym stanie. To jest na szczęście rzadkość. Kultura dbania o zdrowie psychiczne zaczyna być lepsza i raczej ludzie przychodzą wcześniej.

Nie będę mówił podręcznikowo, co nas powinno zaniepokoić i skłonić do wizyty u specjalisty. Wielu psychiatrów, terapeutów ma swoje podstawowe wyznaczniki, na które warto zwrócić uwagę. Ja uczę pacjentów, że warto zwrócić uwagę na sen, szczególnie taki który powoduje, że zaczynamy się coraz wcześniej budzić. Chcemy wstać o 7:00, a budzimy się o 5:00, 4:00, 3:00 czy 2:00 w nocy. Jeśli taki stan trwa dłużej, bo może być na przykład sytuacja w pracy czy w rodzinie bardzo stresująca i przez tę sprawę nie śpimy przez 2-3 dni bo są takie nerwy. To nie jest jeszcze depresja. Dopiero, jak nie jesteśmy w stanie znaleźć przyczyn, a jednak taki stan trwa, jest coraz gorzej, jesteśmy coraz bardziej niewyspani, pozostałe parametry zdrowia organizmu są dobre, wtedy na pewno trzeba z tym iść do lekarza. Zresztą to jest jeden z objawów głównych w zaburzeniach nastroju. Przeciągający się spadek apetytu może być nim również.  Oczywiście, jest bardzo dużo innych parametrów, ale skupmy się na tym. Naprawdę często wystarcza ten pierwszy, żeby dał światełko ostrzegawcze, że coś trzeba zrobić.

Należy dbać o zdrowie psychiczne bez względu na to jaki jest świat, który nas otacza. To jest trochę tak jak z lustrem. Jeżeli chcę ładnie wyglądać, to lustro jest mi potrzebne. W tym wypadku lustrem może być psycholog, psychiatra, rodzina. Jeśli tego lustra nie użyję, to nigdy nie będę wiedział jak wyglądam, nie będę wiedział czy mój stan, w którym ja jeszcze jakoś funkcjonuję, jest stanem zdrowym. Dlatego czasami trzeba po prostu iść do kogoś i porozmawiać.

Depresja, to nie jest coś co ktoś robi sobie naumyślnie. To jest bardzo nieprzyjemny stan, nawet w najbardziej łagodnych sytuacjach, w najcięższych, to jest stan zagrażający życiu. „Weź się w garść”, „pobiegaj, to ci depresja przejdzie” „wyjdź do ludzi, spotkaj się z kimś”,  to rady które można dawać osobom, które nie mają depresji. Jeśli coś takiego powie się osobom w depresji, to ponieważ one nie są w stanie tego zrobić, będą miały poczucie winy, że ludzie chcą dobrze a oni nie mogą tego zrobić. To poczucie winy, które jest bardzo częste, narasta, czyli takie rady tak naprawdę pogarszają ich stan a nie poprawiają. Są też inne domowe sposoby „leczenia”, czyli na przykład „napij się, to się wyluzujesz”. To wszystko najczęściej nie jest zbyt mądre, ponieważ zakłada, że ten pacjent tak naprawdę udaje, że to wszystko jest nieprawdziwe, że wystarczy pstryknąć i będzie naprawiony. To jest nieprawda.

Wolałbym, żeby osoba która choruje na depresję uzyskała wsparcie, ale nie takie: „jak ci jest źle, nam też jest źle”, bo to do niczego nie prowadzi,  tylko takie: „słuchaj, to jest choroba, ją się leczy tak samo jak cukrzycę czy nadciśnienie, i od tego są specjaliści, i oni pomogą, wystarczy twoja chęć leczenia, twoja zgoda na leczenie i że pójdziesz do psychiatry, psychoterapeuty, do jakiegoś specjalisty”. To często wystarczy. Takie powiedzenie, danie nadziei, że jest ciężko, ale będzie dobrze jeżeli coś zaczniemy robić – działa.



Radio Katowice / Audycje / Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
 
 
 
 


Każdemu damy radę to program, w którym specjaliści z różnych dziedzin podpowiadają, jak rozwiązywać problemy związane z przepisami, pracą, domem i rodziną.

Jakie mamy prawa i jakie obowiązki? Jak dbać o zdrowie i bezpieczeństwo najbliższych? Jak rozsądnie wydawać pieniądze i nie dać się oszukać? Jak dbać o samochód, ogródek i domowe zwierzęta?

Proste i przystępne odpowiedzi na te i inne pytania w Polskim Radiu Katowice.

Można także do nas pisać: damyrade@radio.katowice.pl.

Zobacz także Każdemu damy radę - magazyn poradniczy

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA