Radio Katowice
Radio Katowice / Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
Ekspert radzi: jak uprawiać warzywa na balkonie?
03.03.2023
10:45:00

Nawet na niewielkim, miejskim balkonie czy tarasie można stworzyć przepiękny ogród i cieszyć się aromatem oraz smakiem warzyw oraz owoców.

Podpowiadamy jak założyć swój warzywnik. Jak nie dać się mrozom w kontekście upraw i nasadzeń? Z Anitą Szymańską, która tylko w zeszłym roku z małego przydomowego ogródka zebrała 700 kg owoców i warzyw, ogrodniczką z zamiłowania, autorką e-booka "Warzywnik. Jak zacząć? Czyli zróbmy sobie jedzenie" rozmawia Marta Dobrowolska. 



Od czego zacząć zakładanie warzywnego ogródka na balkonie? Co i kiedy możemy w nim uprawiać? Co zapewnić roślinom by pięknie rosły a przy okazji zdobiły balon radzi Anita Szymańska.

Uprawę na balkonie zaczynamy od bardzo szczegółowego planu. Musimy wiedzieć, jaki mamy ten balkon. Czy on jest mocno nasłoneczniony czy nie? Jaką ma nośność, bo sporo donic wypełnionych ciężką ziemią może przysporzyć kłopotów. Musimy sprawdzić jego stan techniczny.

Robiąc bardzo szczegółowy plan, myślimy nie tylko gdzie się coś znajdzie, ale też co po sobie będzie rosło. Na balkonie możemy sadzić rośliny po sobie, nie tylko obok siebie. Jeśli teraz posadzimy rzodkiewki, to w końcu maja to miejsce możemy zagospodarować na pomidory. Musimy zastanowić się jakie warzywa lubimy jeść, bo trudno uprawiać szpinak jeśli go nie lubimy (chociaż rośnie bardzo dobrze). Na balkonie można w zasadzie uprawiać wszystkie warzywa, ale bardzo ważne jest by roślin lubiących cień nie stawiać w palącym słońcu, lub odwrotnie, roślin które uwielbiają słońce - na balkonie o północnej ekspozycji. Polecam budowanie przesłon z roślin. Na zbudowanej konstrukcji można rozpiąć na przykład fasolkę pnącą. Mamy zielony parawan, mamy fasolkę i możemy mieć kawałek intymnego kącika by się schować. Żeby było pięknie i zielono możemy posadzić różnego rodzaju sałaty. Są też sałaty bordowe, czerwone, które przyozdobią balkon. Ostatnio popularne są rośliny pochodzenia azjatyckiego: bizuny, musztardowce. Też mają piękne kolory i rosną bardzo szybko, i świetnie nadają się do sałatek. Pamiętajmy, że balkony nie są zbyt duże i musimy to miejsce zaoszczędzić, więc staramy się o uprawy pionowe, wertykalne, to będą: fasolka pnąca, ogórki, pomidory i moja ulubiona cyklantera, zupełnie nie znane u nas warzywo. Wygląda jak mała papryczka, w smaku przypomina trochę ogórka, trochę papryczkę. Jest super do sałatek, rośnie jak zwariowana, idealnie nadaje się na pergole, ładnie kwitnie i świetnie owocuje, jest praktycznie bezobsługowa. Jedyną wadą tej rośliny jest to, że bardzo nie lubi mrozów.

Plan to jest podstawa naszego działania. W ślad za planem pójdą zakupy, trzeba kupić doniczki, które należy później bardzo dokładnie przymocować żeby nikomu nie spadły na głowę i na tyle duże żeby system korzeniowy roślin mógł się w nich dobrze rozwijać. Musimy zaopatrzyć się w dobre podłoże.

Warzywa dzielą się na ciepło- i chłodnolubne. Do tych, które znoszą lekkie przymrozki, które wręcz uwielbiają chłód, zaliczamy wszystkie sałaty, rośliny kapustne, rzodkiewki, cebulki. Te wszystkie nowalijki, które możemy już teraz uprawiać we własnym ogródku. Później posadzimy rośliny, które nie lubią chłodu, czyli: ogórki, fasolkę, pomidory i paprykę.

Przy uprawie w donicach konieczne jest nawożenie. Ja stosuję tzw. nawozy naturalne, czyli gnojówki, które robię sama. Nie polecam robić ich na balkonie bo ich aromat jest porażający. W sklepach ogrodniczych dostępne są biopreparaty, które wspomagają wzrost roślin. Możemy kupić obornik granulowany, który już nie wydziela takiego zapachu, i zmieszać go z ziemią. Ważne jest żeby poznać objawy niedoboru roślin i wtedy reagować. Bardzo „żarłocznymi” warzywami są: pomidory, bakłażany i papryka.

Warzywa może uprawiać każdy. One tak naprawdę potrzebują trzech rzeczy podstawowych: wody, słońca i składników odżywczych i oczywiście odpowiedniego czasu siewu, pielęgnacji itd. Jeżeli o to zadbamy, to rośliny nam się odwdzięczą.



Radio Katowice / Audycje / Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
 
 
 
 


Każdemu damy radę to program, w którym specjaliści z różnych dziedzin podpowiadają, jak rozwiązywać problemy związane z przepisami, pracą, domem i rodziną.

Jakie mamy prawa i jakie obowiązki? Jak dbać o zdrowie i bezpieczeństwo najbliższych? Jak rozsądnie wydawać pieniądze i nie dać się oszukać? Jak dbać o samochód, ogródek i domowe zwierzęta?

Proste i przystępne odpowiedzi na te i inne pytania w Polskim Radiu Katowice.

Można także do nas pisać: damyrade@radio.katowice.pl.

Zobacz także Każdemu damy radę - magazyn poradniczy

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA