Jastrzębski Węgiel w finale Ligi Mistrzów!
05.04.2023
23:38:00

Mimo porażki 2:3 Pomarańczowi wygrali całą półfinałową rywalizację z Halkbankiem Ankara i po raz pierwszy w historii awansowali do finału siatkarskiej Ligi Mistrzów.

Od początku spotkania było widać nerwy w poczynaniach gospodarzy. Stawka meczu nieco zmroziła podopiecznych Marcelo Mendeza którzy w pierwszego seta weszli przegrywając 2:5. Dwoma asami serwisowymi Jurij Gladyr dał sygnał kolegom i po chwili Jastrzębski już prowadził 8:7. Dzięki skutecznym atakom Tomasza Fornala jastrzębianie odskoczyli rywalom a w decydującej fazie seta liderzy tureckiego zespołu zostali zablokowani i tak Pomarańczowi wygrali pierwszą partię.

Do upragnionego awansu wystarczył im jeszcze jeden set ale w drugą odsłonę weszli fatalnie. Halkbank odskoczył na 5 punktów już w początkowej fazie seta i nie oddał prowadzenia już do końca tej części. Demony powróciły w secie numer 3 gdyż początek nie napawał optymizmem. Turecki zespół prowadził już 8:2, Mendez ściągnął z boiska Benjamina Toniuttiego ale na szczęście dla miejscowych mylić zaczęli się rywale.

Przewaga stopniała do wyniku 9:11 ale już w decydującą fazę seta oba zespołu wchodziły przy stanie 20:20. Było blisko zamknięcia całej rywalizacji ale końcówka należała do gości, którzy skutecznym blokiem wyszli na prowadzenie. W jastrzębskiej hali zrobiło się nerwowo, Jastrzębski przegrywał 1:2 a zespół z Ankary rozkręcał się z akcji na akcję.

Tym razem to jednak Pomarańczowi świetnie zaczęli seta. Dobra zagrywka Jurija Gladyra i prowadzenie 4:1. Dobry początek wyraźnie nakręcił jastrzębian. Po asie Trevora Clevenota na tablicy wyników pojawiło się 14:6, a chwilę później Eemi Tervaportti zatrzymał blokiem Abdel-Aziza i było 16:7. Dominacja jastrzębskiej drużyny rosła z każdą akcją i po chwili było już 19:11 a ostatecznie całego seta gospodarze wygrali do 16.

5. partia była już tylko formalnością i nie miała wpływu na ostateczny wynik rywalizacji. Jastrzębski Węgiel po raz pierwszy awansował do finału siatkarskiej Ligi Mistrzów gdzie, możliwe że, zmierzy się z inną polską drużyną, która zagra w czwartek.

Jastrzębski Węgiel – Halkbank Ankara 2:3 (25:17, 18:25, 22:25, 25:16, 12:15)

Jastrzębski Węgiel: Boyer, Toniutti, Gladyr, M’Baye, Clevenot, Fornal, Popiwczak (libero) oraz Hadrava, Tervaportti, Dębski, Dryja, Macyra, Szymura, Granieczny (libero)

Halkbank Ankara: Abdel-Aziz, Ma’a, Matic, Ulu, Bruno, Jaeschke oraz Ivgen (libero) oraz Done (libero), Gulmezoglu, Koc, Eksi