Radio Katowice
Radio Katowice / Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
Ekspert radzi: jak nawadniać organizm?
24.05.2023
10:45:00

Nadeszły słoneczne dni i choć na prawdziwe upały trzeba jeszcze poczekać, już teraz warto nauczyć się jak w takie dni nawadniać organizm. O tym ile wody i jaką należy pić w gorące dni z ekspertką do spraw żywieniowych i zdrowotnych Iloną Woźniak rozmawia Dorota Stabik.



Odpowiednie nawodnienie jest niezbędne do utrzymania prawidłowego funkcjonowania wielu narządów i układów organizmu. Ile powinniśmy pić wody podczas upałów? Co może świadczyć o jej niedobrze w organizmie? Czy ma znaczenie po jaki napój sięgamy by zaspokoić pragnienie? Na co powinny zwrócić uwagę osoby pracujące na zewnątrz a na co seniorzy, gdy termometr za oknem wskazuje wysoką temperaturę? – radzi ekspertka do spraw żywieniowych i zdrowotnych Ilona Woźniak.

W przypadku umiarkowanej temperatury i umiarkowanej aktywności fizycznej uważa się, że powinniśmy wypijać około 2 do 2,5 litra wody. Gdy temperatura rośnie, to zwiększa się zapotrzebowanie na wodę. Będzie to uzależnione przede wszystkim od intensywności pocenia się. Im bardziej nasz organizm się poci, żeby utrzymać prawidłową temperaturę ciała i zapobiec przegrzaniu, tym więcej wody będziemy musieli uzupełniać. Nie ma jednoznacznego wyznacznika ile powinniśmy jej wypić. Zawsze warto obserwować kolor moczu, który jest dobrym wskaźnikiem. Powinien być słomkowożółty. Jeżeli jest ciemnożółty wręcz do pomarańczowego, to absolutnie powinniśmy zwiększyć spożycie płynów. Bardzo ważne: wodę trzeba pić regularnie! Zwłaszcza w trakcie upałów woda zawsze powinna być pod ręką. Pijemy małymi łykami (pół szklanki, kilka łyków na godzinę) bo jest to bardziej efektywne niż picie rzadko w większej ilości. Warto o tym pamiętać. Nie dopuszczamy do uczucia pragnienia ponieważ nie jest ono idealnym mechanizmem, wtedy jesteśmy już lekko odwodnieni. 

Wysokie temperatury są najbardziej kłopotliwe dla osób starszych. Mają najczęściej upośledzony mechanizm pragnienia, często choroby, które wymagają bardzo szczególnego limitowania przyjmowanych płynów. Osoby starsze ze względu na fizjologię często unikają wypijania większych ilości wody bo nie chcą zbyt często chodzić do toalety. Ta grupa nie powinna ruszać się z domów w czasie największych upałów, a jeżeli już osoba starsza decyduje się na wyjście z domu to powinna mieć wodę i po nią sięgać.

Dość specyficzną grupą są osoby, które pracują w czasie upałów na zewnątrz. Powinny zadbać o nawodnienie zanim zaczną pracę. Przy naprawdę wysokich temperaturach zasadą, której warto się trzymać, jest picie przynajmniej jednej szklanki wody co 15-20 minut.

Mówi się, że w czasie bardzo dużych upałów warto sięgnąć po wodę o wyższej mineralizacji co jest dobrym rozwiązaniem, ale nie musi być skutecznym, zwłaszcza gdy pomijamy posiłki. Z wydalanym potem tracimy sód i jego uzupełnianie czy z woda czy z posiłkami jest ważne. Najczęściej jednak w diecie Polaków tego sodu jest zbyt dużo, więc nie ma potrzeby by dostarczać go z wodą, ale jeżeli mamy duży problem z apetytem i nawet lżejsze posiłki ciężko jest w siebie wmusić, to wtedy warto pomyśleć o wodzie o wyższej mineralizacji, ewentualnie dodać do wody szczyptę soli. Zdecydowanie należy unikać alkoholu ponieważ może przyspieszać odwodnienie. Poza tym picie alkoholu 24 godziny przed rozpoczęciem pracy w upale, zwłaszcza pracy fizycznej, bardzo zwiększa ryzyko przegrzania organizmu. Należy też unikać picia napojów energetycznych ze względu na to, że zawierają znacznie więcej kofeiny niż standardowa porcja kawy czy herbaty. W połączeniu z obciążeniem upałem takie napoje mogą niekorzystnie wpłynąć na układ krążenia i być niebezpieczne, także dlatego że często zawierają znaczne ilości cukru, a cukru w czasie upałów też lepiej unikać. Dość powszechne napoje dla sportowców sprawdzają się zwłaszcza przy intensywnym poceniu się przy intensywnych treningach więc w upale też się mogą sprawdzić.  W przypadku długiego, kilkugodzinnego pocenia się napoje dla sportowców czy elektrolity apteczne mogą być skuteczne, ale to nie są sytuacje dla przeciętnego Kowalskiego, który w pierwszej kolejności powinien sięgać po wodę.  



Radio Katowice / Audycje / Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
 
 
 
 


Każdemu damy radę to program, w którym specjaliści z różnych dziedzin podpowiadają, jak rozwiązywać problemy związane z przepisami, pracą, domem i rodziną.

Jakie mamy prawa i jakie obowiązki? Jak dbać o zdrowie i bezpieczeństwo najbliższych? Jak rozsądnie wydawać pieniądze i nie dać się oszukać? Jak dbać o samochód, ogródek i domowe zwierzęta?

Proste i przystępne odpowiedzi na te i inne pytania w Polskim Radiu Katowice.

Można także do nas pisać: damyrade@radio.katowice.pl.

Zobacz także Każdemu damy radę - magazyn poradniczy

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA