Radio Katowice
Radio Katowice / Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
Ekspert radzi: co i w jaki sposób można kisić?
29.05.2023
16:11:00

Dlaczego robić kiszonki? Komu są zalecane? Co i w jaki sposób można kisić? Jak nie marnować jedzenia? Radzi Katarzyna Gubała, ekspert kuchni roślinnej. Rozmowę prowadzi Agnieszka Strzemińska.



Warto jest kisić warzywa i owoce z wielu powodów. Po pierwsze jest to bomba witamin. Znajdziemy w nich witaminę A, B, K i C (tu ważna informacja jej w kiszonkach nie ma aż tak dużo, jak nam się tylko tak wydaje), do tego jest jeszcze witamina B1, B2, B3 i najważniejsze: magnez, wapń, fosfor i potas. To są takie pierwiastki, które będą budowały nasze mięśnie, będą wpływały na serce i umysł. Szczególnie zalecane są dla osób, które są znerwicowane, zestresowane, które piją kawę albo alkohol, albo palą papierosy. Kiszonki będą pomocne przy odbudowie flory jelitowej. Zalecane są dla osób, które mają kłopoty z trawieniem, z nadwagą (pół szklanki zakwasu rana albo pół szklanki kapusty kiszonej do obiadu sprawią, że będziemy dużo lepiej trawić różne, niezbyt zdrowe tłuszcze). Kiszonki będą też nam obniżały poziom cholesterolu i mają bardzo mało kalorii.

Kiszenie i wszystkie przetwory, to dobry pomysł by nie marnować jedzenia. Zostaje nam coś w lodówce i wiemy, że nie zjemy już tej marchewki, jarmużu, czy fasolki szparagowej,bo wyjeżdżamy na weekend, zamiast wyrzucić - zakiśmy je. Przetrwają dwa tygodnie a nawet miesiąc. Znajomy szef kuchni twierdzi, że ukisić można prawie wszystko i ma rację (możemy ukisić nawet ciecierzycę albo soczewicę i później upiec z niej genialny chleb).

Marchewki wystarczy pokroić w drobne plasterki albo słupki, wrzucamy słoika (pamiętajmy żeby go wcześniej wyparzyć, zakrętkę również), wlewamy wodę (ważne: powinna być źródlana albo z kranu, ale przegotowana i ostudzona. Na 1 litr wody dajemy 2 łyżki stołowe soli, możemy troszeczkę mniej posolić, albo ciut więcej jak ktoś lubi). Odstawiamy i za półtora tygodnia mamy kiszone marchewki. Warto pamiętać, że na początku wszystkie kiszonki powinny być 3-4 dni w cieple, około 20 stopni, a później możemy odstawić w chłodne miejsce. W podobny sposób możemy ukisić np. szparagi, buraki, pietruszkę, jarmuż, brokuły, fasolkę szparagową czy rzodkiewki, najlepiej z listkami (na słoik o pojemności 900 ml, wystarczą  2 pęczki rzodkiewek). Uwaga: rzodkiewki możemy zalać maślanką albo kefirem (które też mają dobroczynne bakterie), dosypać troszeczkę soli (ale nie dużo), dodać koperek, pietruszkę, ogórek, burak, a po dwóch tygodniach to zblendować i będziemy mieli z tego chłodnik. Możemy różne warzywa kisić razem. Ukiszony jarmuż, podobnie jak szparagi, wyciągniemy ze słoika, kroimy, dodajemy kaszę (np. kaszę pęczak, jęczmienną albo gryczaną ugotowaną al dente, czyli na półtwardo), do tego dorzucamy trochę kukurydzy, sałatę (np. rzymską), robimy sos winegret i mamy danie, które nas nakarmi i dostarczy witamin.




Radio Katowice / Audycje / Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
 
 
 
 


Każdemu damy radę to program, w którym specjaliści z różnych dziedzin podpowiadają, jak rozwiązywać problemy związane z przepisami, pracą, domem i rodziną.

Jakie mamy prawa i jakie obowiązki? Jak dbać o zdrowie i bezpieczeństwo najbliższych? Jak rozsądnie wydawać pieniądze i nie dać się oszukać? Jak dbać o samochód, ogródek i domowe zwierzęta?

Proste i przystępne odpowiedzi na te i inne pytania w Polskim Radiu Katowice.

Można także do nas pisać: damyrade@radio.katowice.pl.

Zobacz także Każdemu damy radę - magazyn poradniczy

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA