Radio Katowice
Radio Katowice / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Na Politechnice Śląskiej rozpoczyna się rekrutacja. Rozmowa dnia z prof. Arkadiuszem Mężykiem
30.05.2023
07:40:00

Na Politechnice Śląskiej rozpoczyna się rekrutacja na studia I i II stopnia. Uczelnia ma w ofercie kierunki w językach polskim i angielskim.

Czy przyszłych studentów czekają nowości – o to w porannej rozmowie Radia Katowice zapytamy rektora uczelni prof. Arkadiusza Mężyka. Porozmawiamy także o uroczystości nadania tytułu Doktora Honoris Causa profesorowi Brianowi Kobilce – amerykańskiemu biologowi i laureatowi Nagrody Nobla w dziedzinie chemii.


Moim i państwa gościem w Radiu Katowice jest dziś rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk. Dzień dobry.

Dzień dobry. Witam państwa serdecznie.

Panie rektorze dziś w samo południe rozpocznie się rekrutacja na studia w roku akademickim 2023/2024. Abiturienci szkół podnadpodstawowych będą mogli rejestrować się na wybrane przez siebie kierunki do 10 lipca, natomiast absolwenci studiów pierwszego stopnia będą mieli na to czas do końca sierpnia. Co nowego zaoferuje uczelnia w nadchodzącym roku akademickim?

Przede wszystkim postawiliśmy na doskonalenie programów studiów, które już w tej chwili są prowadzone i w których mamy ogromne doświadczenie. Z nowych, pojawi się kierunek Technologie kognitywne i media społecznościowe na studiach pierwszego stopnia. Myślę, że taką najciekawszą propozycją naszą to jest jednorodny, elastyczny program studiów. To jest 15 programów studiów, które mają wspólny program na pierwszym roku, co daje ogromną możliwość studentom wyboru ostatecznego kierunku studiów po pierwszym roku. Trzonem tego programu, oprócz dotychczas istniejących kierunków studiów, jest Inżynieria ogólna, który będziemy teraz prowadzili trzeci rok z kolei. W tym roku mieliśmy pierwszą grupę studentów, którzy wybierali swoje kierunki studiów po drugim roku kształcenia i na tym kierunku Inżynieria ogólna chcemy dać studentowi, który nie jest jeszcze zdecydowany które obszary inżynierii go szczególnie interesują, chcemy mu dać czas do zastanowienia się, poznania tych obszarów i następnie zdecydowania po pierwszym roku, przeniesienia się już na taki wybrany bardzo szczegółowy kierunek studiów, albo kontynuowania w dalszym ciągu na Inżynierii ogólnej. Myślę, że to jest bardzo ciekawa propozycja szczególnie dla tych, którzy mają wątpliwości czy studia techniczne są zbyt trudne dla nich albo który konkretnie kierunek wybrać. Staramy się również uelastycznić ścieżki kształcenia, więc będzie duża grupa przedmiotów wybieranych. To wszystko już teraz od 1 października w roku akademickim 2023/24.

Czy spodziewa się pan wzrostu liczby kandydatów cudzoziemców?

My mamy co roku sporą grupę kandydatów cudzoziemców. Główny problem, szczególnie z krajów Azji i Afryki, to jest problem wizowy. My mamy znacznie więcej kandydatów niż przyjmujemy, ale ze względu przede wszystkim na to że mają problem z uzyskaniem wizy. Ta nasza oferta jest bardzo atrakcyjna. Prowadzimy od wielu lat kształcenie w języku angielskim, więc też mamy już swoją markę w świecie i liczba kandydatów co roku jest znacząca. W tym roku również chcemy w pewien sposób uelastycznić to kształcenie na studiach w języku angielskim. Mamy osiem takich kierunków na studiach pierwszego stopnia, i chcemy w podobny sposób to zorganizować, jak w tym jednorodnych, elastycznych programach kształcenia, żeby mógł być wybór w późniejszym czasie czy elemencie studiowania ostatecznego kierunku studiów.

Panie rektorze mówiąc o rekrutacji chcę zapytać o czym trzeba pamiętać aby bezproblemowo przejść proces rekrutacji na studia? Jakie błędy najczęściej popełniają kandydaci?

Myślę, że mamy świetnie przystosowaną stronę rekrutacji. Ta rekrutacja będzie trwała w dużej części nawet do końca września. Oczywiście pierwszy termin to jest ten o którym pan redaktor wspominał, ale później będą kolejne.

Rekrutacje uzupełniające.

Rekrutacje uzupełniające w miarę wolnych miejsc. Mamy bardzo przejrzysty system rekrutacji, który był konsultowany zarówno z uczniami szkół średnich, jak i ze studentami Politechniki Śląskiej, którzy przez ten system przechodzili. Zapraszam na stronę Politechniki Śląskiej do zakładki Kandydat i zobaczycie państwo, że tam wszystko jest krok po kroku napisane.

W razie czego można dzwonić i dopytać?

Oczywiście, jak najbardziej. Są również telefony podane i adresy mailowe.

Panie rektorze zostawiamy rekrutację. Porozmawiajmy teraz o dzisiejszej uroczystości nadania tytułu doktora honoris causa prof. Brianowi Kobilce, amerykańskiemu biologowi, lekarzowi, laureatowi Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Profesor jest już w Gliwicach. Wczoraj brał m.in. udział w seminarium naukowym pt.: „Politechnika Śląska dla medycyny”.

Tak. To jest naprawdę wielka postać a osiągnięcia profesora Kobilki są znaczące. My nawet o tym nie wiemy, ale 40% leków które stosujemy bazuje na tych osiągnięciach, których dokonał  -razem z prof. Lefkowitzem- były przedmiotem Nagrody Nobla. To jest niezwykle otwarta osoba. Chętna do współpracy. Zresztą bardzo poruszona również wojną w Ukrainie. Stworzył specjalny fundusz pomocy dzieciom będącym ofiarami tej wojny. Profesor przyjechał do Gliwic. Miał już możliwość częściowo zapoznania się z regionem górnośląskim bo rozpoczęliśmy od pokazania mu naszej aglomeracji. W tej chwili będziemy mieli główną uroczystość, nadanie tytułu doktora honoris causa, a po tej uroczystości jeszcze będzie takie otwarte spotkanie z członkami wspólnoty akademickiej Politechniki Śląskiej.

Będzie czas na zadawanie pytań?

Będzie czas na zadawanie pytań i zapraszamy wszystkie osoby które są zainteresowane, bo sala jest duża prawie pięćsetosobowa, więc nie ma problemu żeby o godzinie 16:00 w Auli A Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej zadać pytanie nobliście.

Prof. Brian Kobilka będzie 54. doktorem honoris causa Politechniki Śląskiej, jednocześnie pierwszym który jest laureatem Nagrody Nobla. Czy ostatnim?

Nie, myślę że dopiero otwieramy piękną kartę w historii Politechniki Śląskiej. Staramy się zwiększać umiędzynarodowienie, a szczególnie umiędzynarodowienie związane ze współpracą z czołowymi, światowymi ośrodkami naukowymi. Zresztą mamy to wpisane w naszym projekcie „Inicjatywa Doskonałości – Uczenia Badawacza” i tam przeznaczaliśmy również środki na taką współpracę. Kolejna wielka postać, która będzie gościła na Politechnice Śląskiej w lipcu, w trakcie Dni Nauki, to osoba o ogromnej liczbie cytowań na całym świecie. Serdecznie również państwa zapraszam do odwiedzania tych wydarzeń naukowych, które są organizowane w Politechnice Śląskiej.

Panie redaktorze i na koniec jeszcze jedna kwestia, jeszcze jeden temat, o którym mówi się chyba w każdej branży. Sztuczna inteligencja, to bardzo aktywnie rozwijający się obszar nauki. Czy jest ona zagrożeniem dla uniwersytetów? Czy na Politechnice Śląskiej trwają obecnie jakieś badania nad jej zastosowaniem?

My sztuczną inteligencję stosujemy od wielu lat. Pierwsze koło naukowe w zakresie sztucznej inteligencji AI-METH powstało na Politechnice Śląskiej kilkanaście lat temu, bo te algorytmy były rozwijane przede wszystkim pod względem bardzo praktycznym. One w Politechnice Śląskiej przede wszystkim były stosowne w systemach diagnostyki maszyn, w analizie dużej ilości danych. W momencie kiedy wybuchła pandemia w 2020 roku Politechnika Śląska zaoferowała system, oparty o algorytmy sztucznej inteligencji, do analizy zdjęć rentgenowskich. Wtedy był jeszcze problem z testami wykrywającymi COVID-19, natomiast on powodował bardzo charakterystyczne zmiany w płucach i ten algorytm analizował zdjęcia rentgenowskie i wskazywał które zmiany mogą być powodowane przez COVID-19. W tej chwili, my patrzymy teraz troszeczkę przez pryzmat ChatGBT-4 na sztuczną inteligencję, ale te algorytmy są znane od wielu lat. One dojrzały w tej chwili. Z jednej strony jest odpowiedni sprzęt komputerowy, który jest w stanie przetwarzać takie ogromne ilości danych w stosunkowo krótkim czasie, bo to był głównie problem czasu przetwarzania informacji, no i przede wszystkim ta sztuczna inteligencja przez wiele lat była traktowana bardziej jako rozszerzanie inteligencji, tak jak egzoszkielet wspomaga mięśnie człowieka, tak samo sztuczna inteligencja miała pomagać w przetwarzaniu danych i dostarczaniu informacji, z których my następnie będziemy wnioskować. Dopóki nie dopuścimy do tego, że sztuczna inteligencja będzie protezą inteligencji naturalnej i stwierdzimy, że lepiej niech ktoś myśli za nas, no to będziemy znajdowali coraz więcej pożytecznych zastosowań dla tych algorytmów.

A czy jest jakaś granica zastosowania sztucznej inteligencji? Kiedy trzeba powiedzieć stop?

To oprócz nauk technicznych jest również ogromna rola nauk społecznych, humanistycznych, kwestie etyki. To jest rzeczywiście wielodyscyplinarne zagadnienie i na tym się przede wszystkim, w gronie osób działających w różnych obszarach, powinniśmy się zastanawiać w jaki sposób tę sztuczną inteligencję wykorzystywać, ale też w jaki sposób kształcić absolwentów szkół wyższych później by w sposób racjonalny z tych narzędzi korzystali żeby ta sztuczna inteligencja rzeczywiście nie stała się protezą -w myśl tego powiedzenia, że jeżeli ktoś nie ma własnej inteligencji, to stosuje sztuczną-, abyśmy tego unikali.

I tutaj panie profesorze musimy zakończyć naszą rozmowę. Moim i państwa gościem we wtorkowy poranek w Radiu Katowice był rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk. Dziękuję za rozmowę i spotkanie.

Dziękuję bardzo. Miłego dnia.



Radio Katowice / Audycje / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
 
 
 07:40
 

Zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Dyskutujemy o problemach ważnych dla kraju i regionu. Zadajemy trudne pytania, zmierzamy do sedna sprawy. Wykładamy kawę na ławę.

Zobacz także Gość Radia Katowice – rozmowa dnia

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA          profesjonalne usługi informatyczne