W niedzielę odbędą się wybory do Sejmu i Senatu oraz referendum ogólnokrajowe. Państwowa Komisja Wyborcza przypomina w specjalnym spocie, co należy zrobić, aby zagłosować. Lokale wyborcze będą otwarte od 7.00 do 21.00. W wyborach parlamentarnych na czteroletnią kadencję wybierzemy 460 posłów spośród 6655 kandydatów i 100 senatorów spośród 360 kandydatów.
W lokalu wyborczym zostaniemy poproszeni o dokument ze zdjęciem — dowód osobisty lub paszport.
Komisja sprawdzi, czy jesteśmy uprawnieni do głosowania w danym obwodzie, albo dopisze do spisu wyborców na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania.
Zaświadczenie to uprawnia również do głosowania w referendum.
Odbiór kart do głosowania potwierdza się podpisem w spisie wyborców. Każdy wyborca otrzyma trzy karty - w wyborach do Sejmu, do Senatu oraz kartę z pytaniami referendalnymi.
Na karcie w wyborach do Sejmu należy postawić znak "X" w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata. Podobnie należy postąpić w wyborach do Senatu. W referendum należy postawić znak "X" w kratce przy odpowiedzi "tak" lub "nie". Odpowiedzi udziela sie na poszczególne pytania.
W województwie śląskim wybory przebiegają bez zakłóceń, wszystkie lokale wyborcze zostały otwarte zgodnie z planem – poinformowała PAP p.o. dyrektora katowickiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego (KBW) Barbara Olejnik-Sobczyk. Według śląskiej policji wybory w regionie jak dotychczas przebiegają spokojnie.
— Wszystkie lokale są otwarte — powiedziała dyrektor Olejnik-Sobczyk. Jak dodała, delegatura KBW nie ma też informacji o nieprawidłowościach czy zakłóceniach przebiegu głosowania.
— Póki co jest spokojnie i bezpiecznie — poinformowała PAP rzeczniczka śląskiej policji komisarz Sabina Chyra-Giereś.
"Nie odnotowujemy poważniejszych zdarzeń. Mamy jedynie pojedyncze przypadki, ujawnienia np. ulotki w skrzynce pocztowej czy rozwieszonego plakatu na posesji bez zgody właściciela, jednak dopiero przeprowadzone czynności wykażą kiedy zostały tam umieszczone" - zaznaczyła policjantka.
Trwa cisza wyborcza, która rozpoczęła się w sobotę o północy. Od tego czasu, aż do zakończenia głosowania w niedzielę do godziny 21.00, zakazana jest agitacja na rzecz konkretnych komitetów wyborczych lub poszczególnych kandydatów do Sejmu czy Senatu. Nie można też agitować na rzecz głosowania na poszczególne pytania referendalne. Zakaz obowiązuje też w internecie. Za złamanie ciszy wyborczej grozi nawet milion złotych grzywny.
Najwyższa frekwencja do godz. 17:00 w woj. śląskim — Gmina Kozy – 65,68%
Miasta z najwyższą frekwencją:
Powiaty z najwyższą frekwencją:
Najniższa frekwencja do godz. 17:00 w woj. śląskim — Ustroń – 32,67%
Miasta z najniższą frekwencją:
Powiaty z najniższą frekwencją:
/iar/PAP/pg/mf/
Ważne informacje o wyborach samorządowych w 2024 roku.