Dopasowana moc fotowoltaiki i wysoka autokonsumpcja to kluczowe warunki efektywnego korzystania z prądu ze słońca — przekonują eksperci TAURONA w nowych materiałach edukacyjnych dla prosumentów. Rozliczanie w systemie bilansowania energii dla każdej godziny sprzyja wyższej autokonsumpcji, a całość produkcji można prześledzić w bezpłatnym Raporcie Danych Pomiarowych. Dzięki fotowoltaice oszczędności na wydatkach za energię mogą sięgać ponad 50 procent.
— Produkcja prądu ze słońca przynosi długofalowe oszczędności w domach naszych klientów, dlatego wspieramy rozwój fotowoltaiki. Do sieci energetycznej TAURONA podłączonych jest już ponad 30 procent wszystkich mikroinstalacji w Polsce. Kompleksowe dostosowanie sieci do współpracy z OZE wymaga ogromnych nakładów inwestycyjnych oraz realizacji szeregu działań technicznych poprawiających sprawność i elastyczność sieci. Proces ten jest rozłożony na najbliższe lata — wyjaśnia Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON.
Eksperci TAURONA przypominają, że im lepiej dopasowana instalacja do rzeczywistego zużycia i większa autokonsumpcja tym oszczędności z fotowoltaiki są bardziej odczuwalne. Na największe oszczędności mogą liczyć te gospodarstwa domowe, które zmaksymalizują autokonsumpcję, czyli bieżące zużycie produkowanej energii elektrycznej.
Spożytkowanie na własne potrzeby około 40 procent energii elektrycznej produkowanej w domowej instalacji fotowoltaicznej znacznie optymalizuje opłacalność instalacji i jakość jej pracy. Taki poziom autokonsumpcji poprawi nie tylko opłacalność przedsięwzięcia, ale też pozwoli na poprawę parametrów jakościowych energii, co przełoży się na dłuższy czas życia urządzeń.
Czytelne rozliczenia i bezpłatny raport
Od kwietnia 2022 r. Ustawa OZE zobowiązuje wszystkich sprzedawców energii do prowadzenia rozliczeń na podstawie ilości energii sumarycznie zbilansowanej w każdej godzinie.
— Najpierw sumujemy energię, którą prosument pobiera z sieci w ciągu każdej godziny na wszystkich fazach. Następnie odejmujemy od tego sumę energii, którą w ciągu tej samej godziny wprowadza do sieci na wszystkich fazach. Energię pobraną i wprowadzoną, które zbilansowały się w każdej godzinie traktujemy jako autokonsumpcję i jej nie rozliczamy. Rozliczamy jedynie energię, która się nie zbilansowała — tłumaczy Rafał Kocoł, ekspert ds. fotowoltaiki w TAURON Sprzedaż.
Na swojej fakturze za prąd, prosument zobaczy więc energię pobraną - gdy pobierze więcej, niż wprowadzi do sieci lub wprowadzoną - gdy wprowadzi do sieci więcej niż pobierze w każdej godzinie.
Na fakturach nie ma wiec wskazań liczników, jak to miało miejsce przed 1 kwietnia 2022 roku, ponieważ prosumenci są rozliczani na podstawie ilości energii zbilansowanej godzinowo, a ta nie wynika wprost ze wskazań licznika.
Warto podkreślić, że każdy prosument może zweryfikować, ile prądu pobrał, a ile wprowadził do sieci swoją mikroinstalacją w każdej godzinie. Wystarczy zamówić bezpłatny Raport Danych Pomiarowych, który precyzyjnie opisuje ilości energii pobranej i oddanej zarówno przed i po bilansowaniu godzinowym. Raport ten można zamówić w serwisie Mój TAURON.
Jednym z ważniejszych czynników do rozważenia przy każdej inwestycji, jest jej sfinansowanie.
TAURON oferuje obecnie fotowoltaikę z kredytem RRSO 0 procent do 120 000 zł i 40 rat, bez wpłaty własnej oraz z pierwszą płatnością dopiero po dwóch miesiącach.
Inwestycja może stać się jeszcze bardziej opłacalna, dzięki dofinansowaniu z różnych programów, m.in. Mój Prąd, które może wynieść nawet 58 000 zł.
Fotowoltaika efektywnie współpracuje też z pompą ciepła. Dlatego TAURON, proponuje swoim klientom zakup pompy ciepła z kredytem 0 procent na tych samych warunkach, co w przypadku fotowoltaiki.
Więcej o fotowoltaice i jej rozliczaniu w Strefie prosumenta na https://www.tauron.pl/net-billing-zasady-rozliczania i w poradniku TAURONA na tauron.pl/ebook