Radio Katowice
Radio Katowice / Radiowe Wydarzenia
Niezwykła wystawa w galerii Na żywo. Wernisaż
19.01.2024
22:01:00

Maciej Żerdziński

Radiowa galeria Na żywo w styczniu 2024 roku gości postać wyjątkową. 

Swoje prace prezentuje dr n. med. Maciej Żerdziński, polski pisarz science fiction, z zawodu lekarz psychiatra, wieloletni ordynator II Oddziału Centrum Psychiatrii w Katowicach. Maciej Żerdziński jest uznawany za człowieka renesansu, co oznacza spontaniczne godzenie pracy lekarza z uprawianiem różnych dziedzin sztuki na profesjonalnym poziomie.  

Wykonywany zawód lekarza jest niewątpliwie jego pasją. Jednak nie jedyną. Dr Maciej Żerdziński, od kilkunastu lat znany słuchaczom Radia Katowice z rozmów o tematyce medycznej, ma także inne hobby, choć w jego przypadku słowo hobby wydaje się niewystarczające. Interdyscyplinarny artysta, rysownik, uznany pisarz fantastyki a także muzyk – piosenkarz, gitarzysta i autor tekstów oraz, przypomnijmy, lekarz. Czy „Wieloświat doktora Ż.” jest spójny, a może jego przestrzenie wykluczają się? O tym w reportażu Jadwigi Woźnikowskiej w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego. 


W zakresie medycznym dr Żerdziński jest specjalistą psychiatrą, ordynatorem II Oddziału Psychiatrii w katowickim Centrum Psychiatrii oraz zastępcą kierownika Katedry Psychiatrii i Seksuologii Akademii Śląskiej. Obok codziennej pracy klinicznej z Pacjentem, dr Żerdziński jest też autorem konferencji medycznych, publikacji naukowych, wystąpień, recenzji i warsztatów terapeutycznych. Współorganizował z dr. Krzystofem Czumą trzy wystawy prac plastycznych dedykowanych pomocy osobom chorym psychicznie. Jest uznawany za polski autorytet w dziedzinie diagnozy i terapii zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. Pewnym podsumowaniem działań naukowo-dydaktycznych autora jest obszerna monografia "Natręctwa".  

Dr Maciej Żerdziński jest również uznanym pisarzem literatury SF (m.in. powieść Opuścić Los Raques oraz zbiory opowiadań Imperium Hiacyntów i Korporacja Wars'N'Guns). Publikował w Wydawnictwie Literackim, Prószyńskim i S-ce czy w SuperNowej. W swej twórczości dr Żerdziński pokazuje obraz człowieczeństwa w ujęciu metafizycznym oraz pochyla się nad osobami cierpiącymi psychicznie, którym powierza role nie stereotypowo sensacyjne, a hiperrealne i często pozytywne. Aż pięć opowiadań Autora znajduje się na liście 100 najlepszych polskich opowiadań SF. Wielokrotnie wznawiana powieść Opuścić Los Raques jest uznawana za klasyczne dzieło SF, a od niedawna trwają prace nad jej ekranizacją. Warto nadmienić, iż autor zainicjował pojęcie śląska postindustrialnego, wprowadził też anagram Lisesia (późniejsza Silesia), a akcja tej powieści rozgrywa się w rodzinnych Katowicach.  

Inną domeną twórczości artystycznej dr. Żerdzińskiego są prace plastyczne. Publikował je zarówno w formie posterów, okładek, jak i ilustracji do szeregu czasopism o charakterze fantastycznym, beletrystycznym i naukowym. Stworzył też kilkuletni cykl komiksów z bohaterem-nieudacznikiem o imieniu Feelgood, który był regularnie publikowany w weekendowych wydaniach Super Expressu, Dzienniku Śląskim i w Panoramie. Specjalizuje się w rysunku tuszem. Obecnie, rzadko zgadza się na propozycje kolejnych publikacji. Twórczość plastyczną artysta prezentuje na swoim profilu FB.

Ostatnią z muz jest, nomen omen, muzyka. Dr Żerdziński jest liderem projektu muzycznego Insynuos, który powstał w oparciu o muzyków z Red House Studio. W tej świątyni dźwięku nagrywali m.in. Urszula, Perfect, Patrycja Markowska, Ania Rusowicz i Artur Gadowski. W rezultacie powstał album Obserwacje oraz szereg muzycznych singli (mastering brzmienia wykonany przez legendarnych twórców amerykańskich). Utwory były promowane przez popularne radio komercyjne a także przez Radio Katowice. Choć dr Żerdziński jest twórcą wszystkich kompozycji oraz tekstów, to jednak, wobec wysokiego poziomu muzycznego, piosenki te nie mogłoby zaistnieć, gdyby nie zaproszeni do współpracy zawodowi muzycy. Tak więc realizatorem dźwięku i gitarzystą solowym jest w Insynuosie Piotr Mędrzak – muzyk Urszuli, a współproducentem właściciel studia – Marcin Godlewski. W procesie nagrywania brało udział wielu innych znakomitych instrumentalistów znanych z zespołów takich jak: Wilki czy Patrycja Markowska. Insynuos zagra swój pierwszy koncert w Radiu Katowice. W wydarzeniu wezmą udział wszyscy udział muzycy, którzy nagrali album Obserwacje: obok Piotra Mędrzaka, Stanisław Witta (legendarny śląski pianista bleusowy) oraz perkusyjny mistrz Grzegorz Kańtoch. Więcej na stronie YT/@Insynuos.

Niedawno dr Żerdziński zgodził się na udzielenie obszernego wywiadu dr n. hum. Ewie Kozak, red. naczelnej literackiego czasopisma naukowego, w którym przedstawił swe relacje z różnymi obszarami sztuki w kontekście bycia lekarzem. W tym wywiadzie często pojawia centrum Katowic, z którym doktor jest silnie związany od samego dzieciństwa.

Patronat nad wystawą objęła Komisja Kultury i Sztuki Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

/rs/Zobacz także Radiowe Wydarzenia

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA