Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej to była rzecz niewyobrażalnie dobra dla naszego kraju — mówił w rozmowie z Polskim Radiem Katowice europoseł i były premier Jerzy Buzek. Jutro minie 20 lat od największego pojedynczego rozszerzenia Wspólnoty. 1 maja 2004 roku unijne członkostwo uzyskały poza Polską także Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia i Węgry.
— Dziś możemy mieć nie tylko swoją małą ojczyznę, na przykład Śląsk, gdzie mieszkam całe życie. Dużą ojczyzną jest Europa, w której umocowana jest Polska" — podkreślił gość rozgłośni. W jego ocenie niepotrzebne były w ostatnich ośmiu latach przepychanki z Unią Europejską. — Trzeba być asertywnym i trzeba absolutnie starać się o spełnienie swoich postulatów, ale trzeba pamiętać, że inne kraje też mają swoje postulaty i trzeba je brać pod uwagę. To się da zrobić — zaznaczył Jerzy Buzek.
Odnosząc się do Polski wskazał na pomysły, jakie kraj prezentował w ciągu 20 lat. "Na przykład cała unia energetyczna, europejska Wspólnota Energetyczna, to że mamy wspólny rynek energii – to był polski pomysł" — przypominał były premier. Wyjaśnił, że chodziło w nim o to, "by nie być zależnym od paliw kopalnych z Rosji, bo gazu, węgla i ropy braliśmy ogromne ilości, najwięcej".
Jerzy Buzek zapytany o priorytety Unii Europejskiej w kolejnych latach, wskazał na bezpieczeństwo i motyw obronny. "Powinniśmy się solidnie zbroić w Unii Europejskiej i tworzyć coś w rodzaju unii obronnej, ale w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, bo współpraca ze Stanami Zjednoczonymi jest szalenie ważna, z Wielką Brytanią także" — ocenił europoseł. "Pomoc Ukrainie jest fundamentem" — podsumował.
— Trochę irytuje mnie to, że polskie władze, które rządziły krajem przez osiem lat i zgadzały się na wszystkie rozwiązania unijne, teraz jako opozycja narzekają na Zielony Ład — ocenił Jerzy Buzek w rozmowie z Łukaszem Łaskawcem. Dodał, że być może niektóre rozwiązania należy odłożyć lub nieco zmienić.
"Mogliśmy sobie nie wyobrażać pięć lat temu, że będziemy tak bardzo potrzebowali współpracy w zakresie opieki zdrowotnej, ale jak nas dopadł COVID i chcieliśmy mieć lekarstwo na COVID, czyli szczepionki, to Unia Europejska nam to załatwiła" — podkreślał w Radiu Katowice były premier. Zwrócił też uwagę na wojnę w Ukrainie, którą rozpętała Rosja. "Unia odpowiedziała jako pierwsza, nawet bardziej zdecydowanie niż Sojusz Północnoatlantycki, czyli zajęła się naszym bezpieczeństwem" — stwierdził gość rozgłośni.
Jerzy Buzek związany całe życie ze Śląskiem podkreślał także, jak ważna jest praca górnika i że nie da się z dnia na dzień odejść od paliw kopalnych. "Trzeba z wielkim szacunkiem podchodzić do faktu, ze górnictwo się kończy. Bo ono się kończy – nieodwołalnie" — mówił. "W ciągu ostatnich dwudziestu lat przekonaliśmy się do tego, mamy coraz większe szanse uzyskania energii z innych źródeł i trzeba iść w tym kierunku" — zaznaczył.
W nowej kadencji Parlamentu Europejskiego zabraknie Jerzego Buzka. Podkreślił jednak, że nie znika z polityki, ale teraz czas będzie spędzał nie w Brukseli i Strasburgu, a na Śląsku. "Czuję wielką odpowiedzialność wobec województwa śląskiego, w którym mieszkam, ale też i wobec całego kraju" - podkreślił były premier w rozmowie z Łukaszem Łaskawcem.
"Będzie więcej odpoczynku" — pytał dziennikarz. "Być może, mam nadzieję" - odparł Jerzy Buzek. "Dużo książek do przeczytania, panie premierze?" — "Na pewno dużo, bo na to nie miałem czasu" — powiedział europoseł IX kadencji.