Co przez dwie dekady zyskaliśmy dzięki naszemu akcesowi do Unii Europejskiej?
Zniesienie granic, jednolite ceny za połączenia telefoniczne, smsy i internet, kartę EKUZ, która gwarantuje nam dostęp do świadczeń medycznych na terenie wspólnoty. A w naszym bezpośrednim otoczeniu? Miliardy euro na inwestycje w ramach: samorządów, przedsiębiorstw, uczelni, związków wyznaniowych, organizacji pozarządowych - można wymieniać jeszcze długo.
Przybliżamy poszczególne sektory, które w mniejszym lub większym stopniu zyskały dzięki członkostwu Polski w europejskiej wspólnocie.
Zapraszamy do wysłuchania Małgorzaty Staś - dyrektora Departamentu Rozwoju i Transformacji Regionu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, z którą rozmawia Jadwiga Woźnikowska. A zaczynamy od podstaw.
Kto jest największym beneficjentem naszego akcesu do Unii Europejskiej? Zwykło się mówić, że rolnicy. Czy aby na pewno? Jadwiga Woźnikowska postanowiła sprawdzić u źródeł i odwiedziła gospodarstwo rolne Joachima Kempki oraz połączyła się telefonicznie z Jerzym Plewą – byłym wiceministrem rolnictwa, członkiem Zespołu Negocjacyjnego ds. członkostwa Polski w Unii Europejskiej, odpowiedzialnym za sprawy rolne, piastującym także przez kilka lat funkcję dyrektora warszawskiego biura Komisji Europejskiej.
Nie tylko ogromne inwestycje drogowe, elektrownie wiatrowe, czy potężne przedsięwzięcia przemysłowe, ale i małe inwestycje, które wpływają na codzienne życie mieszkańców miast, miasteczek i wsi - to nasza wspólna unijna rzeczywistość. W mniejszych miejscowościach to upragniona kanalizacja, siłownia pod chmurką, czy interaktywna tablica w szkole.
Dlatego Jadwiga Woźnikowska sprawdza dla Państwa, jak Unia Europejska wpłynęła na życie społeczności Łazisk Górnych - miasta, jakich wiele w naszym regionie.
Młodym pokoleniom Polaków, trudno dziś wyobrazić sobie granice między Państwami Europy [wykluczając oczywiście pas graniczny z Białorusią, czy Rosją...], niebotyczne wysokie rachunki telefoniczne po wakacyjnym pobycie w Hiszpani, czy brak możliwości pójścia na herbatę w czeskim Cieszynie.
Politolog - prof. Małgorzata Myśliwiec liderka projektu Transform4Europe na Uniwersytecie Śląskim, w rozmowie z Jadwigą Woźnikowską opowie, co może zaoferować wyższa uczelnia z terenu Unii Europejskiej.
Autor: Jadwiga Woźnikowska /kh/