Na jutro planowane jest spotkanie władz GZM z włodarzami wybranych miast na temat kierunku, w którym powinna zmierzać metropolia - zapowiedział w Radiu Katowice przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. "To są Katowice, Bytom, Sosnowiec, Gliwice, Tychy. Te miasta są liderami swoich sąsiadów i mam nadzieję, że nastąpią pierwsze konsultacje w tym zakresie" — mówi Kazimierz Karolczak.
— Mamy całkiem sporą zmianę. Siedemnaście miast i gmin ma nowych włodarzy — mówi o powyborczych zmianach na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak. — Czeka na nasze pierwsze spotkanie, na którym przedstawimy dorobek siedmiu lat funkcjonowania metropolii. Będziemy rozmawiać o następnych inicjatywach. Pewne pomysły są. Zresztą od dłuższego czasu również rozmawiamy o tym, żeby zmienić ustawę, by metropolia mogła mieć trochę więcej kompetencji — dodaje.
— Na pewno potrzebujemy potwierdzenia ze strony nowych włodarzy i nowego zgromadzenia, że to, o czym myślimy, to jest dobry kierunek lub być może coś warto jeszcze dodać na etapie, kiedy rozpoczynają się rozmowy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, które trochę jest gestorem tej ustawy [o związku metropolitalnym w województwie śląskim - red.]. Można powiedzieć, że to takie trochę nowe otwarcie. Poprzednie wybory i poprzednia kadencja to było pięć i pół roku temu. Metropolia miała zaledwie półtora roku i był to za krótki czas, żeby próbować zrobić podsumowanie. Teraz, po blisko siedmiu latach, dużo wiemy o sobie nawzajem, więc i pewne oczekiwania jesteśmy w stanie na pewno postawić do dyskusji i podejmowania decyzji" — powiedział Karolczak.
Zapytany na antenie Radia Katowice jaki kształt powinna mieć metropolia, przewodniczący zarządu GZM odpowiada: "Są pewne badania, które wskazują, iż takim rdzeniem metropolii jest 18 miast i być może integracja tych miast powinna inaczej przebiegać niż całości metropolii. Dla niektórych, zwłaszcza tych najmniejszych gmin, bardzo ważne są usługi związane z transportem, ale niekoniecznie z innymi kwestiami, takimi jak gospodarka, ochrona zdrowia, czy kwestie pewnego rozwoju społeczno-gospodarczego. Ta dyskusja jest właśnie przed nami. Musimy z naszymi prezydentami, burmistrzami i wójtami przedyskutować, czy są w stanie podzielić się pewnymi kompetencjami, czy są w stanie na bazie tych doświadczeń, które ma dzisiaj metropolia, jeśli chodzi o transport, trochę inaczej myśleć o pewnych rzeczach, które można wykonywać wspólnie ponad granicami. To są zawsze trudne decyzje. W przypadku nowych włodarzy trudno od nich oczekiwać po kilku dniach pełnienia funkcji, że będą już składali konkretne deklaracje".
Kazimierz Karolczak dodał, że ma nadzieję, iż konkretne rozwiązania "powstaną do końca roku".
W Katowicach od wtorku do czwartku odbywa się Europejski Kongres Gospodarczy. Zdaniem gościa Radia Katowice, wydarzenie "to wielka wartość dodana dla regionu".
— W tym okresie zjeżdża się na Śląsk cały biznes z Polski i Europy. W tym roku było również wystąpienie premiera Donalda Tuska, ale i Ursuli von der Leyen. Myślę, że to było bardzo znaczące wydarzenie, a dla nas wyjątkowe z tego względu, że podsumowujemy to, co udało się zrobić i nazwaliśmy to pojemnym hasłem Innowacje — mówi Kazimierz Karolczak. — Sama metropolia jest pionierskim wydarzeniem, innowacją, jeśli chodzi o administrację publiczną. Jesteśmy jedyną metropolią w Polsce. Na bazie naszych doświadczeń będą podejmowane decyzje co z innymi tego typu projektami, a takich aspiracji w kraju jest więcej — dodaje.
Mianem "innowacyjnych" przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii określa wspólne projekty takie jak wspólny bilet w transporcie publicznym i rower metropolitalny. "To jedyne takie rozwiązanie w tej części Europy" - ocenia Karolczak.
Kazimierz Karolczak zapowiedział na antenie Radia Katowice, że na przełomie lipca i sierpnia uruchomiona zostanie całość systemu wypożyczalni Metrorowerów.
— Były trzy etapy, ale wykonawca zadeklarował, że jest w stanie przyspieszyć i już w lipcu uruchomić całość systemu. Miasta, które do tej pory nigdy nie miały roweru miejskiego, jak na przykład Dąbrowa Górnicza czy Ruda Śląska, takie rowery już będą funkcjonować — zapewnił przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Kazimierz Karolczak pierwsze statystyki korzystania z Metroroweru nazywa "optymistycznymi".
— W kwietniu mieliśmy już 170 tysięcy wypożyczeń i 37 tysięcy unikalnych użytkowników. To trzykrotnie więcej niż w marcu. To bardzo cieszy — mówi gość Radia Katowice.
Zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Dyskutujemy o problemach ważnych dla kraju i regionu. Zadajemy trudne pytania, zmierzamy do sedna sprawy. Wykładamy kawę na ławę.