Radio Katowice
Radio Katowice / Co słychać w radiu
Oświadczenie Likwidatorów: Polskiego Radia i 17 Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia. Transmisja konferencji prasowej
05.07.2024
09:00:00

Oświadczenie Likwidatora Polskiego Radia i Likwidatorów 17 Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia wobec zarzutu KRRiT o rozpowszechnianie fake newsów.

Likwidator Polskiego Radia i Likwidatorzy 17 Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia wyrażają stanowczy sprzeciw wobec rozpowszechniania przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji zmanipulowanych informacji, wprowadzających w błąd opinię publiczną.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego nie przekazuje spółkom należnego im abonamentu. Przewodniczący Maciej Świrski kieruje kolejne transze do depozytów sądowych. To nie są fake newsy.

NIE jest prawdą, że likwidatorzy mogą podjąć te pieniądze z depozytów sądowych - sądy odrzucają wnioski przewodniczącego KRRiT. Jak czytamy w licznych sądowych uzasadnieniach np. w ostatnim uzasadnieniu Sądu Rejonowego Katowice-Wschód "Wnioskodawca(KRRiT) nie posiada zdolności sądowej ani procesowej", czyli nie może wnioskować o depozyt — podkreśla redaktorka naczelna i likwidatorka Radia Katowice Ewelina Kosałka-Passia.

Jedynie dwa sądy w Polsce w Olsztynie i Poznaniu przyjęły pierwszy depozyt wysłany przez Macieja Świrskiego - kolejne wnioski depozytowe także w tych sądach zostały odrzucone przez kolejnych referendarzy sądowych. Tylko jeden depozyt sądowy trafił na konto Radia Olsztyn w likwidacji.

"Do dziś z kolei Radio Poznań w likwidacji czeka na uprawomocnienie się decyzji sądu, w sprawie wypłaty depozytu" - dodaje redaktor naczelny i likwidator Radia Poznań Piotr Michalak.

W przypadku Radia Kraków i Radia Rzeszów Sąd wydał już cztery decyzje oddalające wnioski o depozyt składane przez przewodniczącego KRRiT. Z pozyskanych informacji wynika, że wbrew przepisom przewodniczący KRRiT najpierw przesyła pieniądze na konto sądu, a dopiero później składa wniosek o depozyt. Oddalając wnioski sąd podkreśla, że nie ma żadnych powodów, by te pieniądze nie trafiały bezpośrednio do spółkek.

Z kolei sądy w Opolu, Wrocławiu, Łodzi i Koszalinie do dziś nie zajęły się wnioskami KRRiT.

Nieprawdą zatem jest, że przewodniczący Świrski działa w interesie mediów publicznych, wręcz przeciwnie, przewodniczący Świrski zaskarża kolejne negatywne dla niego decyzje sądów, np. w Krakowie, Rzeszowie, co wydłuża całą procedurę.

NIE jest prawdą – co można przeczytać w oświadczeniu KRRiT, że "Środki z abonamentu są jedynie uzupełnieniem kosztów nadawania, z przeznaczeniem wyłącznie na realizację misji publicznej".

— Pieniądze z abonamentu zarówno w przypadku Polskiego Radia jak i 17 Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia są  podstawą funkcjonowania niezbędną do wykonania misji publicznej — przypomina o tym likwidator Radia Łódź Jacek Grudzień.

Polskie Radio i Rozgłośnie regionalne ZOSTAŁY pozbawione pieniędzy na funkcjonowanie.

Likwidator Polskiego Radia Paweł Majcher podkreśla dosadnie: "Polskie Radio i 17 Rozgłośni Polskiego Radia nie rozpowszechniają fake newsów. Informujemy naszych słuchaczy w specjalnych komunikatach, gdzie znajdują się pieniądze z abonamentu i kto blokuje przekazywanie tych środków. To nasz misyjny obowiązek. Po raz trzeci Sąd Rejonowy Warszawa-Mokotów odrzucił wniosek przewodniczącego KRRiT o złożenie depozytu, a przewodniczący nadal nie chce wypłacić należnemu Polskiemu Radiu abonamentu”.

Od początku roku kwota należna 17 Rozgłośniom Regionalnym Polskiego Radia z tytułu abonamentu i blokowana przez Macieja Świrskiego to 80 milionów złotych. Polskiemu Radiu przewodniczący KRRiT nie przelał od początku roku 70 milionów złotych.

W związku z obecną sytuacją mediów publicznych zapraszamy na konferencję prasową likwidatorów 17 Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia. Konferencja odbędzie się w Poznaniu, w środę 5 czerwca. Podczas konferencji odpowiemy na wszystkie Państwa pytania.

5.06.2024

Regionalne rozgłośnie Polskiego Radia jednym głosem w sprawie abonamentu. Pod koniec maja ruszyła kampania społeczna, a teraz likwidatorzy wszystkich 17 stacji wystąpią na wspólnej konferencji prasowej w Poznaniu. To odpowiedź na działania szefa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Macieja Świrskiego, który odmawia wypłacania środków z abonamentu. 

Likwidatorzy wyjaśnią dlaczego nie zgadzają się z postępowaniem przewodniczącego rady i jak wstrzymanie wypłat wpływa na sytuację regionalnych rozgłośni. Konferencja rozpocznie się o 13:00 przed budynkiem Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu. Transmisja w mediach społecznościowych Polskiego Radia Poznań.


27.05.2024

Ruszyła wspólna Kampania społeczna 17 Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia. W specjalnych komunikatach we wszystkich województwach mieszkańcy mogą usłyszeć, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego od początku roku nie przekazuje rozgłośniom regionalnym należnego im abonamentu.

— Chcemy, żeby słuchacze zrozumieli o co chodzi z depozytami sądowymi i blokowaniem środków przez Pana Świrskiego. To on jest antybohaterem tej opowieści, bo pod przykrywką ochrony mediów publicznych, tak naprawdę je niszczy- nie przekazując abonamentu — podkreśla redaktor naczelna i likwidatorka Radia Katowice Ewelina Kosałka-Passia.


Komunikaty specjalne, jednakowe we wszystkich rozgłośniach są emitowane po serwisach o 8.00, 9.00, 15.00, 16.00. Z komunikatów słuchacze dowiadują się dokładnie na co jest przekazywany abonament – na misyjny program.

"Będziemy je emitować do skutku, czyli do dnia, w którym ostatnia rozgłośnia regionalna dostanie blokowane przez Pana Świrskiego pieniądze" - dodaje redaktor naczelny i likwidator Polskiego Radia Pomorza i Kujaw Cezary Wojtczak.


17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia od początku roku nie otrzymuje pieniędzy z abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Kwota, którą blokuje obecnie Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, wynosi już ponad 80 milinów złotych.Radio Katowice / Audycje / Co słychać w radiu
Co słychać w radiu
 
 
 
 

Zobacz także Co słychać w radiu

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA