Radio Katowice
Radio Katowice / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Rozmowa dnia z Marcinem Sypniewskim
05.06.2024
07:35:00

fot. Ryszard Stotko/Radio Katowice

Marcin Sypniewski jedynką z listy Konfederacji w okręgu 11. 

Co kandydat do Europarlamentu sądzi o kolejnej "akcji" Grzegorza Brauna, związanej z ukraińską flagą. Co to jest Ministerstwo Likwidacji Zielonego Ładu? Co z bezpieczeństwem naszej wschodniej granicy? Jak mają się kwestie uznania języka śląskiego za język regionalny? 

Marcin Sypniewski: Zamiast Ministerstwa Przemysłu w Katowicach powinno znaleźć się Ministerstwo Likwidacji Zielonego Ładu. 

Marcin Sypniewski z Konfederacji mówił w Radiu Katowice, że Zielony Ład jest w interesie Rosji i wykończy polski przemysł.

— To, że my będziemy zamykać kopalnie i huty nie oznacza, że wygramy ze zmianami klimatu, bo w tym czasie Chińczycy, Hindusi, a nawet Amerykanie, Rosjanie będą otwierać kolejne kopalnie i huty i te zmiany klimatu i tak będą następować. Nie możemy być chłopcem do bicia, nie możemy pozwolić na to, żebyśmy my u siebie zamknęli wszystko, żeby Polska nic nie produkowała i wszystko importowała i konsumowała, bo taki naród w historii nigdy nie przetrwał. — mówił Sypniewski.

Jego zdaniem unijny Zielony Ład powinien poczekać w obliczu ważniejszych dla Polski spraw, takich jak nasze bezpieczeństwo.

Od 4 czerwca wzdłuż granicy z Białorusią miała obowiązywać tzw. strefa buforowa. 

Decyzja na razie została wstrzymana na czas konsultacji z samorządami. Jak mówił w Radiu Katowice Marcin Sypniewski z Konfederacji wojna hybrydowa Rosji i Białorusi z Polską jest faktem i bezpieczeństwo naszego kraju jest najważniejsze.

— Każda decyzja, zbliżająca do obrony naszych granic jest dobra i każdą taką decyzję Konfederacja popiera, czy chodzi o strefy buforowe, czy o minowanie granicy, czy o budowanie dodatkowych zabezpieczeń, a przede wszystkim umożliwienie polskim żołnierzom, żeby mogli bronić Polski i bronić siebie w każdy możliwy sposób – łącznie z użyciem broni. — mówił Sypniewski.

Według oficjalnych danych, w ostatnim czasie co najmniej 5 żołnierzy i funkcjonariuszy straży granicznej zostało rannych w wyniku ataków migrantów, inspirowanych przez białoruskie służby.

Konfederacja jest przeciwna uznaniu języka śląskiego za język regionalny. 

Mówił o tym w Radiu Katowice kandydat do Parlamentu Europejskiego z okręgu 11. Marcin Sypniewski i dodał, że zgadza się ze stanowiskiem prezydenta Andrzeja Dudy w tej sprawie.

— Jest też tutaj spór nawet wśród językoznawców, czy jest to język śląski czy gwara śląska. (...) Myślę, że tutaj powinna ta ustawa zostać nieco inaczej, być może, napisana, tak, żeby nie wzbudzała takich kontrowersji. — mówił Sypniewski.

W czasie głosowania w Sejmie tylko jeden poseł tego ugrupowania, Grzegorz Płaczek, wstrzymał się od głosu, reszta posłów Konfederacji była za odrzuceniem nowelizacji nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, która uznaje język śląski za język regionalny.

— Podejmując decyzję o wecie prezydent uznał, że nie została spełniona wynikająca z ustawy przesłanka umożliwiająca uzyskanie przez etnolekt śląski statusu języka regionalnego — mówił Sypniewski.

Z Marcinem Sypniewskim rozmawia Piotr Pagieła.
Radio Katowice / Audycje / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
 
 
 07:40
 

Zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Dyskutujemy o problemach ważnych dla kraju i regionu. Zadajemy trudne pytania, zmierzamy do sedna sprawy. Wykładamy kawę na ławę.

Zobacz także Gość Radia Katowice – rozmowa dnia

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA