"Były emocje, ale czasami trzeba dojść do tego, kto zaczął. Moim zdaniem prezydent Andrzej Duda rzeczywiście bardziej sprzyja jednej z opcji. Od lat to obserwujemy. Czasami opowiada rzeczy niezgodne z prawdą" — tak senator Koalicji Obywatelskiej Halina Bieda komentuje w Radiu Katowice środowe orędzie prezydenta Andrzeja Dudy w Sejmie.
Prezydent wygłosił orędzie w związku z rocznicą wyborów parlamentarnych. Andrzej Duda skrytykował rząd między innymi za zmiany w wymiarze sprawiedliwości, a także politykę finansową i migracyjną. Wskazał na ograniczenie inwestycji strategicznych i zarzucił rządowi, że marnuje czas na komisje śledcze zamiast zająć się kwestiami rozwojowymi Polski.
"Nie jest niczym potwierdzone, że strategiczne inwestycje w Polsce zostały zamrożone czy skazane w niebyt" — komentuje senator Halina Bieda na antenie Radia Katowice. "Gdyby rozłożyć to wystąpienie na czynniki pierwsze, było ono ewidentnie polityczne i dyskredytujące zmianę która dokonała się 15 października 2023" — dodaje.
W 2025 roku minie dokładnie 80 lat od Tragedii Górnośląskiej. Była ona jednym z najbardziej traumatycznych w historii regionu wydarzeń związanych z wkroczeniem armii sowieckiej na Górny Śląsk. Działania polegające na upamiętnieniu Tragedii podjęły zarówno województwo śląskie, jak i opolskie.
"Myślę że do końca października kalendarium głównych wydarzeń będzie znane" — ocenia Halina Bieda. "Do 21 października podmioty mają czas, żeby złożyć do urzędu marszałkowskiego fiszki z propozycjami wydarzeń, które chciałyby zrealizować. Instytucje marszałkowskie już taki program przedstawiły marszałkowi. Bardzo się cieszę, że obydwa województwa zgodnie i razem występują zarówno o patronaty władz państwowych, jak i uczestniczą w wyborze logotypu. Chcemy, żeby wszystkie wydarzenia były opatrzone wspólną identyfikacją" — dodaje senator KO.
Halina Bieda mówi, że w planach jest między innymi 80 miniwystaw, które pojawią się w województwie śląskim jak i poza nim.
"Na początku listopada absolutnie to kalendarium powinno być wszystkim znane" — zapowiada gość Radia Katowice.
Wśród planowanych wydarzeń jest również dramat, którego koordynacją zajmuje się Teatr Śląski w Katowicach.
Teatr Śląski ma taki pomysł i on będzie realizowany, żeby w pierwszym półroczu 2025 roku przygotować razem z mieszkańcami i lokalnymi teatrami coś na kształt dramatu na podstawie wspomnień uczestników tych wydarzeń, bo takie wydało Centrum Wolności i Solidarności. Będzie to pokazywane w wielu miejscach, gdzie te wydarzenia miały miejsce" — mówi Halina Bieda dodając, że wydarzenia będą całoroczne i mają się odbywać zarówno w większych, jak i mniejszych miejscowościach.
Gościem Radia Katowice jest senator Koalicji Obywatelskiej Halina Bieda. Dzień dobry.
Dzień dobry. Witam serdecznie.
Pani senator za nami rocznica wyborów 15 października. Rok temu zmieniła się rzeczywistość polityczna i rozkład sił w parlamencie. Pani zdaniem to był dobrze wykorzystany rok czy mogło być lepiej?
Ja uważam, że był dobrze wykorzystany. Natomiast czy mogło być lepiej, czy mogło być gorzej, to już są takie gdybania. Uważam, że każdy z nas zrobił w najlepszej wierze wszystko co mógł, i uważam, że był dobrze wykorzystany.
A co by pani poprawiła?
Co bym poprawiła? Może mniejszą ilość czasu wykorzystywanego na przykład na dyskusje w Sejmie. Dlatego, że może gdybyśmy tyle nie dyskutowali, to może pewne rzeczy udałoby się jakby przyspieszyć, lub nie wchodzić w spory i kłótnie, które czasami, moim zdaniem, nadmiernie nas gdzieś emocjonują.
To à propos spory i kłótnie. Rocznica wyborów parlamentarnych była dla prezydenta Andrzeja Dudy okazją do wygłoszenia orędzia. Krytycznego orędzia. Prezydent Duda herezją nazwał działania koalicji rządzącej w zakresie zmian w wymiarze sprawiedliwości. Skrytykował też między innymi rząd za politykę finansową i migracyjną. Wskazał na ograniczenie inwestycji strategicznych i zarzucił rządowi, że marnuje czas na komisje śledcze zamiast zając się kwestiami rozwojowymi Polski. Na to premier Donald Tusk odpowiedział Andrzejowi Dudzie, że jest prezydentem jednej partii. Były emocje wczoraj. Nie za dużo?
Były emocje oczywiście, natomiast -jak to w sporach bywa- trzeba dojść do tego kto zaczął. Moim zdaniem, prezydent Andrzej Duda rzeczywiście bardziej sprzyja -i to od lat wszyscy widzą, i wszyscy to obserwujemy- jednej z opcji i czasami opowiada też rzeczy niezgodne jakby z prawdą, bo nie jest absolutnie niczym to potwierdzone, że strategiczne inwestycje w Polsce zostały jakby zamrożone czy skazane w niebyt. Gdyby tak na czynniki pierwsze rozłożyć to wystąpienie, to ono było ewidentnie polityczne i jakby dyskredytujące zmianę, która się dokonała 15 października.
Pani senator, zmieniając temat, w styczniu minie dokładnie 80 lat od Tragedii Górnośląskiej. Jedno z najbardziej traumatycznych w historii regionu wydarzeń związanych z wkroczeniem armii sowieckiej na Górny Śląsk. Wiadomo, że województwo śląskie i województwo opolskie podjęły działania polegające na upamiętnieniu zbliżających się obchodów. Oprócz tych w wymiarze lokalnym mają też być centralne z udziałem władz państwowych. Połowa października w kalendarzu. Czasu tak naprawdę niewiele żeby to wszystko spiąć. Czy znamy jakieś konkrety?
Znamy konkrety i wbrew pozorom chyba -nawet jak będąc radną Sejmiku Wojewódzkiego, to moim zdaniem- nigdy nie mieliśmy tak wiele szczegółów i rzeczy, które się dopinają. Myślę, że do końca października tak naprawdę kalendarium tych głównych wydarzeń będzie znane. Do 21 października podmioty mają czas aby złożyć do Urzędu Marszałkowskiego fiszki z propozycjami wydarzeń, które by chciały zorganizować. Instytucje marszałkowskie już taki program przedstawiły marszałkowi. Ja się też bardzo cieszę, że obydwa województwa tutaj zgodnie i razem występują zarówno o patronaty do władz państwowych, jak też uczestniczą w wyborze logotypu. Chcemy żeby te wszystkie wydarzenia były opatrzone wspólną identyfikacją. Jest już przygotowany projekt. Chcemy też wykonać 80 takich mini-wystaw, takich plansz, które by w różnych miejscach, zarówno w województwie, jaki poza województwem były. To wszystko się dzieje. Do końca października będzie ten logotyp wybrany. To kalendarium jest na stronie marszałkowskiej, więc moim zdaniem, to wszystko się dzieje i uważam, że na początku listopada absolutnie to kalendarium powinno być wszystkim znane.
Mini-wystawy a czy wiemy coś jeszcze więcej, jakieś inne wydarzenia?
Tak. Teatr Śląski ma taki pomysł -i on będzie realizowany żeby w pierwszym półroczu 2025 roku- przygotować razem z mieszkańcami, razem z lokalnymi teatrami, coś na kształt, trudno mi tu mówić przedstawienia, ale dramatu może bardziej na podstawie wspomnień uczestników tych wydarzeń, bo takie dało Centrum Wolności i Solidarności. Będzie to pokazywane w wielu miejscach, gdzie te wydarzenia miały miejsce, i co moim zdaniem jest ważne, że będzie to się działo w mniejszych [miejscowościach – przyp. red.]. To nie będzie tylko jednego jakiegoś wydarzenia, ale one będą rozłożone zarówno w czasie, jak i też w przestrzeni województwa.
Rozłożone w czasie na cały rok czy tylko na styczeń?
Na cały rok, dlatego że myślę takie symboliczne daty to jest ostatnia niedziela stycznia, czyli Dzień Pamięci Ofiar Tragedii Górnośląskiej -w 2011 roku przez Sejmik ustanowiony- a za taką końcówkę możemy uznać zamknięcie obozu na Zgodzie w listopadzie.
Zmieniając jeszcze temat. Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach świętowało kilka dni temu swoje dziesięciolecie. To takie trochę pani dziecko. Od początku roku 2014 do 2020 była pani dyrektorem tego muzeum. Czy takie miejsca nadal są potrzebne? W dobrym kierunku rozwija się placówka?
Takie miejsca na pewno są potrzebne. Myśmy początkiem tego tygodnia mieli wyjazdowe posiedzenie Senackiej Komisji Kultury, gdzie rozmawialiśmy o współczesnych muzeach, jak one powinny pracować. Ewidentnie takie placówki są potrzebne, bo one pełnią rolę edukacyjną, pełnią też funkcję ochrony naszego dziedzictwa i tego lokalnego, regionalnego i krajowego, państwowego, narodowego, jakkolwiek to ujmiemy. Też są miejscem spotkań, gdzie zarówno młodzi mogą się spotkać z osobami starszymi, mogą być realizowane różnego rodzaju projekty edukacyjne, kulturalne. Ja uważam, że muzeum, podobnie jak i inne instytucje kultury, często są nazywane naszym trzecim domem, bo lubimy tam spędzać czas i absolutnie popieram działalność.
I tutaj stawiamy kropkę. Halina Bieda senator Koalicji Obywatelskiej była gościem Radia Katowice. Dziękuję.
Dziękuję. Miłego dnia.
Zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Dyskutujemy o problemach ważnych dla kraju i regionu. Zadajemy trudne pytania, zmierzamy do sedna sprawy. Wykładamy kawę na ławę.