W radiowej galerii Na żywo, prezentowana jest wystawa malarstwa Macieja Paździora pt. Rozważania kolorem.
Artysta malarz, grafik, poeta, bard, autor wielu wystaw, prezentuje dwadzieścia prac olejnych i kilka grafik.
Wernisażowi towarzyszyła promocja wydanego właśnie nowego tomiku poezji autora pt. Apokryf milczenia.
Maciej Paździor urodził się 5 lutego 1972 r. w Katowicach. Jest twórcą cyklów wystaw: Sanktuarium refleksji, Rozważania kolorem, Pejzaże zadumy, Skąd przychodzimy, kim jesteśmy, dokąd zmierzamy, Pogadajmy z duszą, Powrót nadziei, Świątynie , Horyzonty wyobraźni, Droga kolorem zapisana, Koloryty Wspomnień, Wędrowiec.
Swoje ekspozycje zawsze dopełnia refleksją w postaci białego wiersza i ilustruje muzyką, nadając im niepowtarzalny wymiar, niejednokrotnie wzbogacając własnym recitalem poezji śpiewanej. Ma na swoim koncie ponad 100 wystaw indywidualnych i 21 zbiorowych, w tym międzynarodowe. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i instytucjach w kraju i za granicą (we wszystkich krajach Europy, w Kanadzie, USA, Australii, Indiach, Chinach, Filipinach, Japonii, Meksyku, Egipcie). Spełnia się także jako ilustrator książek i tomików wierszy.
Jako poeta zadebiutował tomikiem Słowa dla przestworzy (1998). Kolejne publikacje to: Dokąd prowadzą me słowa? (2001), Zwierciadła miłości (2003), Na horyzoncie czasu (2004), W powietrzu duszy (2005), Wędrowiec (2008), W ogrodzie serc (2009),Na drodze natchnienia (2010) , Alchemia, czyli z sobą o sobie ( 2023) .
Od 1993 roku związany jest z Miejskim Domem Kultury „Ligota” w Katowicach, prowadząc pracownie plastyczną, Galerie Pod Łukami ,Grupę Artystyczną „IMPAST” oraz warsztaty artystyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Od 2016 roku związany z Miejskim Domem Kultury w Mikołowie, gdzie prowadzi pracownie plastyczną, zajęcia dla najmłodszych i różnorodne warsztaty plastyczne. W pracy z dziećmi, realizuje się też poprzez pisanie sztuk i musicali. Jest również autorem sztuk dla młodzieży i dorosłych, między innymi: Spektaklografia, Lot nad warsztacim gniazdem, Bohema cafe, Mafia, Operacja, które wystawiane były między innymi na deskach teatru Korez przez zespół teatralny „Rairewa”, którego jest twórcą i reżyserem. Występuje z recitalami poezji śpiewanej, wykonując przy akompaniamencie gitary i harmonijki ustnej swoje kompozycje.
W 2019 roku został nakręcony film dokumentalny o jego twórczości i życiu pt.: "Wędrowiec". W 2022 roku na mikołowskim rynku odsłonięto dwie rzeźby jego autorstwa: Rafała Wojaczka i Kozy.
W 2023 roku obchodził 30-lecie działalności twórczej, które zaowocowało dużymi wystawami w galeriach w Mikołowie, Katowicach oraz retrospektywną wystawą w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
Został nominowany przez Kapitułę Redakcji Dziennika Zachodniego do nagrody Osobowość Roku 2023 w kategorii kultura. Jest „wędrowcem idącym w nieznane, by nie odczuwać żalu za poznanym” – jak sam zwykł powtarzać motto swej drogi twórczej i życiowej.
Więcej o artyście na stronie: pazdzior.art.
/rs/