Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Będą pieniądze na budowę schronów. Obecne nie pomieszczą nawet 4 procent ludności."Zapomnieliśmy, że istnieją konflikty zbrojne"
27.11.2024
09:22:00

fot. Dziennik Zachodni/aut. Lucyna Nenow

— W mieście mamy kilkadziesiąt schronów. Nie spełniają one swojej roli. Są pomieszczeniami, w których można przetrwać tylko przez chwilę — mówi "Dziennikowi Zachodniemu" prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński. Samorządowiec omawia właśnie w Warszawie szczegóły ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Jej celem jest m.in. podniesienie poziomu ochrony w czasie klęsk żywiołowych i przygotowanie do obrony w czasie wojny. Ustawa zapewni finansowanie m.in. schronów w całej Polsce.

Pieniądze na budowę schronów. "Zapomnieliśmy, że istnieją konflikty zbrojne"

W szpitalu miejskim w Sosnowcu ma powstać schron połączony z lądowiskiem dla helikopterów i SOR-em. Przy okazji prezentacji tych planów zapytaliśmy prezydenta miasta Arkadiusza Chęcińskiego o obecny stan takiej infrastruktury w Sosnowcu.

— Mamy kilkadziesiąt schronów. Nie spełniają one na dzisiaj swojej roli. Znajdują się w szkołach, w budynkach, zwykle pod zarządem różnych właścicieli. Teraz są pomieszczeniami, w których można przetrwać tylko przez chwilę. Nie mają żadnych dodatkowych urządzeń, które pozwalałyby wierzyć w to, że można w nich bezpiecznie przez dłuższy czas przebywać. Przeprowadzamy kontrole, ale głównym problemem są pieniądze — twierdzi Chęciński.

Samorządowiec podkreśla, że obecnie "sytuacja z zabezpieczeniem schronów dzisiaj jest tragiczna". Wielu mieszkańców nie wie, gdzie się kierować w sytuacji zagrożenia. Z informacji NIK wynika natomiast, że w Polsce na miejsce w schronach może liczyć tylko niecałe 4 proc. mieszkańców.

— Powstają specjalne aplikacje, co uważam za najlepsze rozwiązanie, ponieważ większość z nas korzysta z takich urządzeń. Ważna jest również edukacja. W trakcie konfliktów aplikacje mogą nie działać, dlatego kluczowe jest dotarcie do ludzi w różnym wieku poprzez publikacje i informacje, które nie będą ich straszyć. Informacje powinny być przekazywane przez różne źródła, takie jak gazety miejskie czy spotkania informacyjne, aby skutecznie docierały do mieszkańców. Mamy wiele źródeł informacji, z których musimy korzystać, ale przede wszystkim musimy zapewnić mieszkańcom bezpieczne miejsca — mówi prezydent Sosnowca.

— Przez ostatnie kilkadziesiąt lat zapomnieliśmy o tym, że istnieje coś takiego jak konflikty zbrojne czy akty terrorystyczne. W pierwszej kolejności trzeba mówić o tym, żeby te miejsca odtworzyć, wyremontować i oczyścić. Drugą bardzo ważną rzeczą jest stworzenie nowych tego typu miejsc — dodaje.

Arkadiusz Chęciński: zapomnieliśmy, że istnieją konflikty zbrojne

W rozwiązaniu tej sytuacji ma pomóc ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej, która lada moment trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy. Jej celem jest m.in. podniesienie poziomu ochrony w czasie klęsk żywiołowych i przygotowanie do obrony w czasie wojny. Ustawa zapewni także finansowanie m.in. schronów i miejsc ewakuacji w całej Polsce.

— Wiemy, że w planach są ogromne środki, mówimy o kilkudziesięciu miliardach złotych zabezpieczone na tego typu działania, które mają być uruchomione na przełomie roku. Musi ją tylko podpisać prezydent. W ciągu ostatnich ośmiu lat często słyszałem o różnych środkach, których nigdy nie było i nigdy nie docierały. Były pustym pieniądzem — ocenia.

Na realizację nowych rozwiązań, w tym budowę schronów, rocznie ma być przeznaczone nie mniej niż 0,3 proc. PKB. Jednym z nich ma być wspomniana konstrukcja w sosnowieckim szpitalu.

W schronie, który w sytuacji zagrożenia pomieści ok. 300-500 osób, ma znajdować się m.in. centralna sterylizatornia czy sala audiowizualna, którą szybko będzie można przekształcić w podziemny blok operacyjny. Będzie to konstrukcja zamknięta i hermetyczna. Posiadać ma m.in. urządzenia filtro-wentylacyjne, co powoduje, że w warunkach zagrożenia na przykład bronią biologiczną będzie można tam spokojnie funkcjonować i przetrwać do czasu, aż sytuacja powróci do normalnych warunków.

— Przygotowaliśmy konferencję oraz dokumentację, która ma nam ułatwić pozyskanie dofinansowania. Walka jest prosta. Trzeba wchodzić, pytać się i prosić, żeby pieniądze były uruchomione jak najszybciej. Naszą rolą natomiast jest to, żebyśmy byli przygotowani na uruchomienie środków — mówi Arkadiusz Chęciński.

Autorka: Magdalena Grabowska / Dziennik Zachodni


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA          profesjonalne usługi informatyczne