W 1981 roku na terenie kopalni "Sosnowiec" doszło do dziwnego zdarzenia. Górnicy domagali się wyjaśnienia sprawy, długo jednak do tego nie dochodziło.
Co dokładnie się wydarzyło i jakie to miało konsekwencje - o tym w kolejnym odcinku "Fedrując historię" Dorota Stabik rozmawia z historykiem, Karolem Chwastkiem ze Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. Muzycznie audycję zrealizował Jacek Kurkowski
A wszystkie odcinki "Fedrując historię" znajdą państwo na stronie Radia Katowice, w zakładce "audycje"
Cykl "Fedrując historię" przybliża ciekawe, mało znane fakty z historii regionu. Odcinki są luźną rozmową z historykami, regionalistami i miłośnikami lokalnej historii. Dorota Stabik i jej goście przedstawiają ciekawostki historyczne z Górnego Śląska, Beskidów, Zagłębia i okolic Częstochowy.
W ramach audycji można się dowiedzieć na przykład, czy śląskie kobiety były grzeczne i posłuszne oraz czy Ślązacy kochali Hitlera? Czy przy Studni Trzech Braci w Cieszynie faktycznie doszło do spotkania braci i jak wyglądały pierwsze wyciągi narciarskie w Beskidach? Czy Niwka była kiedyś miastem i czy Maczki miały kiedyś międzynarodowe znaczenie? Kto mieszkał w barakach na częstochowskim Stradomiu i jakie są tajemnice dr Władysława Biegańskiego? Wreszcie, jakie wynalazki powstawiały na Śląsku, czy jak rozwijała się motoryzacja w naszym regionie?
Rozmówcami Doroty Stabik są: regionalistka i autorka serwisu Klub Zagłębiowski Anna Urgacz-Szczęsna, historyk i kierownik Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Juliusz Sętowski, historyk Dariusz Zalega, przewodnik turystyczny Aleksander Górny, Zofia Kusztal, kierowniczka katowickiego archiwum.
Audycje muzycznie realizuje Jacek Kurkowski.