Zielone Czeki 2026 rozdane. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach po raz kolejny uhonorował osoby, samorządy i organizacje, które w wyjątkowy sposób działają na rzecz ekologii w regionie.
W tegorocznej, cieszącej się rekordowym zainteresowaniem edycji, nagrody przyznano w 6 kategoriach: Młody Ekolog, EkoEdukator, EkoNGO, EkoInwestycja, EkoSamorząd oraz Ekologiczna Osobowość Roku. Wręczono również jedną Nagrodę Specjalną. Tytuł EkoEdukatora powędrował w tym roku do Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej za wieloletnią edukację w Pokazowej Zagrodzie Żubrów. O tym ważnym wyróżnieniu mówi burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol.
Nagroda Specjalna trafiła w ręce przedstawicieli Żywca. Miasto doceniono za kompleksowe działania środowiskowe, w tym wielomilionowy program zeroemisyjnej mobilności nad Jeziorami Żywieckim i Międzybrodzkim. W kwestii ekologii podziało się bardzo wiele – mówi burmistrz Żywca, Antoni Szlagor.
Główni laureaci Zielonych Czeków otrzymali unikalne statuetki oraz nagrody finansowe w wysokości 15 000 złotych. Do zdobywców wyróżnień trafiły czeki na 5 000 złotych.
Autor: Kamil Jasek
