Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Nie będzie "śląskiego" finału. GieKSa z awansem, Unia lepsza od GKS-u Tychy
24.03.2024
19:32:00

Aktualni mistrzowie Polski przypieczętowali awans w 5. meczu z JKH GKS-em Jastrzębie. W finale zmierzą się z Unią Oświęcim.

Co prawda półfinałowa rywalizacja zaczęła się od małej niespodzianki, gdy to jastrzębianie wygrali pierwszy mecz w Katowicach, to w kolejnych czterech grach górą byli podopieczni Jacka Płachty. W spotkaniu numer 5 od początku kibice byli świadkami wysokiego tempa gry, obie drużyny co rusz nacierały na bramkę przeciwnika ale było też dużo starć a co za tym idzie wykluczeń. Żadna ze stron nie zdołała jednak wykorzystać gry w przewadze i po pierwszych 20 minutach był bezbramkowy remis.

Początek drugiej odsłony należał do gospodarzy, którzy znów próbowali wykorzystać grę 5 na 4 ale w bramkarz JKH nie zamierzał kapitulować. W 38. minucie bramkarz gości musiał uznać wyższość rywali, gdy to uderzał Miro Lehtimaki, który dobijał strzał Ryana Cook'a. Nadal mecz był wyrównany, obie drużyny miały sporo okazji do zmiany wyniku ale na bohaterów spotkania wyrastali bramkarze.

Trzecia tercja miała podobny przebieg, jastrzębianie mieli swoje próby ale to GieKSa była bliżej podwyższenia rezultatu. W końcu tego dokonała gdy rywale zaryzykowali w końcówce. W ostatnich sekundach Bartosz Fraszko skierował krążek do pustej bramki ku uciesze miejscowych kibiców. Tym samym obrońcy tytułu zagrają w kolejnym finale, w którym zmierzą się z Unią Oświęcim.

Drużyna z Małopolski po raz pierwszy od 20 lat wygrała w fazie play-offs z GKS-em Tychy. I to w 5 meczach.

GKS Katowice - JKH GKS Jastrzębie 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

LEHTIMAKI (38)

FRASZKO (59)

GKS Katowice: Murray, Kieler - Delmas, Kruczek, Marklund, Pasiut, Fraszko - Maciaś, Varttinen, Iisakka, Monto, Olsson - Wanacki, Cook, Lehtimaki, Sokay, Bepierszcz - Lebek, Kovalchuk, Hitosato, Smal, Michalski.

JKH GKS Jastrzębie: Lacković, Miarka - MacEachern, Wajda, Urbanowicz, Paś, Rajamaki - Viinikainen, Bagin, Kiełbicki, Starzyński, Zając - Górny, Hamilton, Kolusz, Spirko, Ford - Kostek, Kameneu, Nalewajka Ł., Arrak, Nalewajka R.

Re-Plast Unia Oświęcim – GKS Tychy 4:1 (1:0, 0:0, 3:1)
1:0 Kalle Valtola – Kamil Sadłocha – Ville Heikkinen (04:24) 5/4
2:0 Mark Kaleinikovas – Daniel Olsson Trkulja – Carl Ackered (49:31) 5/4
2:1 Mateusz Bryk – Illia Korenchuk – Bartłomiej Pociecha (55:41)
3:1 Erik Ahopelto – Henry Karjalainen – Ville Heikkinen (58:49) do pustej bramki
4:1 Elliot – Andriy Denyskin (59:54) do pustej bramki

GKS Tychy: Fučík (Lewartowski) – Jaromersky, Ciura; Tavi, Turkin, Korenchuk –  Bryk, Pociecha; Mroczkowski, Rac, Viitanen – Nilsson, Kaskinen; Łyszczarczyk, Komorski, Jeziorski – Bizacki, Ubowski, Krzyżek, Galant, Marzec.