Zmiany w nowym roku

Od nowego roku nastąpią zmiany w podatkach oraz opłatach. Zmieni się także płaca minimalna.  

W naszym regionie zmieniają się ceny podatków. W wielu miastach wzrośnie m.in. opłata za wywóz śmieci. Przyczyną podwyżki są rosnące ceny utylizacji odpadów, mówi Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Ślaskiej. Jak dodaje, cena za wywóz odpadów wzrośnie w mieście o 3,- zł i każdy mieszkaniec będzie musiał płacić 12,- zł. Ceny za odbiór śmieci wzrosną m.in. w Dąbrowie Górniczej oraz w Mikołowie. Tyle samo co dotychczas za wywóz odpadów zapłacą mieszkańcy Katowic, gdzie stawka wynosi 14,- zł miesięcznie w przypadku segregowanych odpadów i 20,- zł, gdy się tego nie robi.

Poprawi się natomiast sytuacja przedsiębiorców. Jak mówi Rafał Łysy, rzecznik Urzędu Miejskiego w Sosnowcu, w mieście zostanie zlikwidowana opłata targowa. Obniżce ulegnie również podatek od środków transportowych. Upust będzie naliczany w zależności od tego, jaki przedsiębiorca posiada samochód. Maksymalne stawki podatku od środków transportowych zostały ogłoszone w obwieszczeniu ministra finansów z 5 sierpnia i spadły w stosunku do 2015 roku o 1,2 procenta.

Od dziś płaca minimalna wzrasta o 100,- złotych. Tym samym najniższe wynagrodzenie wzrośnie z 1750,- złotych do 1850,- złotych brutto. Jak wyjaśnia ekspert prawa pracy, adwokat Piotr Wojciechowski, wzrost płacy minimalnej oznacza też podwyżkę innych świadczeń.

Od Nowego Roku pielęgniarki i położne mogą wypisać receptę i skierować na badania. Zgodnie z nowymi przepisami takie uprawnienia będą miały siostry z wyższym wykształceniem lub specjalizacją. Warunkiem jest też ukończenie odpowiednich kursów.

Autor: Marta Dobrowolska, IAR