Urodziny Usiołka

fot. Joanna Opas

2 listopada 2016 roku, osioł domowy Michał zamieszkujący Śląski Ogród Zoologiczny obchodzi swoje 15 urodziny.

Sympatycznym osiołkiem od kilku lat opiekuje się Uniwersytet Śląski i to właśnie uczelniana delegacja wraz z dyrektor zoo Jolantą Kopiec odwiedziła swojego podopiecznego.
Pomysł adopcji mieszkającego w ZOO osiołka był odpowiedzią na inicjatywę Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie, który poszukuje sponsorów dla mieszkających tam zwierzaków. Spośród wielu zaproponowanych stworzeń, osiołek został uznany za najbardziej wdzięcznego podopiecznego.

W grudniu 2009 roku ogłoszony został konkurs na projekt maskotki wzorowanej na osiołku. Autorem zwycięskiej pracy była Justyna Mikusz, studentka grafiki na Wydziale Artystycznym UŚ w Cieszynie. Na podstawie jej pracy stworzony został oficjalny wizerunek USiołka, który wykorzystywany jest przy promocji śląskiej Alma Mater. Wyprodukowane zostały breloczki, a także miękkie pluszaki, które cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno wśród studentów,
jak i pracowników.

Maskota USiołka pojawia się także przy okazji niektórych wydarzeń na Uniwersytecie Śląskim, akcji promocyjnych czy charytatywnych. Osioł Michał w czerwcu 2012 roku, typował wynik piłkarskiego meczu charytatywnego Senat kontra Senat.

Autorzy: Łukasz Szwej, Joanna Opas/mm/