Światowy Dzień Chorego

fot. Patrycja Kaczmarzyk

Sytuacja chorych w Polsce jest bardzo trudna. Zwracał na to uwagę gość porannego programu Radia Katowice prof. Marian Zembala.

— W Światowym Dniu Chorego nie możemy zapominać o seniorach - grupie najbardziej potrzebującej wsparcia służby zdrowia, ale także rodziny. - podkreśla dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca.


— Polska powinna choć trochę zbliżyć się do amerykańskiego systemu ochrony zdrowia. W USA na leczenie mieszkańca przeznacza się 8500 dolarów. - mówi kardiochirurg z Nowego Jorku A. Subramanian.


Msza święta w intencji ludzi chorych i błogosławieństwo lourdzkie - tak na Jasnej Górze obchodzony jest Światowy Dzień Chorego. Kapłani przechodzą wzdłuż Kaplicy Matki Bożej i indywidualnie błogosławią Najświętszym Sakramentem każdego chorego - wyjaśnia ojciec Robert Jasiulewicz rzecznik prasowy Jasnej Góry.


Światowy Dzień Chorego obchodzony jest w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Marii Panny z Lourd. Ustanowił go Jan Paweł II. Po raz pierwszy Światowy Dzień Chorego obchodzony był w 1993 roku.

Autorzy: E. Kosałka, J. Zawartka, I. Czerczer