Każdemu damy radę - magazyn poradniczy

thumbnail

Każdemu damy radę, to program, w którym specjaliści z różnych dziedzin podpowiadają, jak rozwiązywać problemy związane z przepisami, pracą, domem i rodziną.

Jakie mamy prawa i jakie obowiązki? Jak dbać o zdrowie i bezpieczeństwo najbliższych? Jak rozsądnie wydawać pieniądze i nie dać się oszukać? Jak dbać o samochód, ogródek i domowe zwierzęta?

Proste i przystępne odpowiedzi na te i inne pytania w Polskim Radiu Katowice.

Można także do nas pisać: damyrade@radio.katowice.pl.


Ekspert radzi: Ratunku! Świąteczne porządki! ▶

Data: 20-12-2016

thumbnail
fot. Mariusz Masiarek

Przedświąteczne SOS – święta tuż, tuż a w domu.... jeszcze nie posprzątane!

Tymczasem  na wigilijnej kolacji ma pojawić się teściowa. Jak temu zaradzić... czy jest sposób na szybkie i skuteczne posprzątanie naszych czterech kątów?

Nasz dzisiejszy ekspert zapewnia ze przy dobrej organizacji pracy i zastosowaniu odpowiednich ekologicznych środków nasz dom będzie lśnił czystością... jeśli mają państwo wątpliwości lub problemy z przedświątecznymi porządkami proszę z nami zostać.

Gościem Anetty Chlebicy będzie Agnieszka Heller – ekspert w dziedzinie ekologicznych porządków, doświadczona właścicielka firmy sprzątającej.

Rady eksperta!

Do sprzątania w te święta podchodzimy tematycznie, nie sprzątajmy tak jak radzą czasopisma i poradniki, że dziś kuchnia, jutro łazienka, bo to się nie sprawdza a bałagan wciąż nas otacza a rupieci nie ubywa.

Proponuję skupić się zawsze na jednej rzeczy. Dziś myję okna, piorę firany, robię to w całym domu. Jutro wszystkie szafy. Dlaczego tak? Już tłumaczę: sprzątając łazienkę myjemy glazurę, ceramikę, nasza bateria lśni, zaglądamy do szuflad, segregujemy kosmetyki, szczotki, pasty, suszarki itp. Myśląc że jest już wszystko zrobione, idziemy dalej – sprzątamy przedpokój, lustro, szafa, garderoba i... tu niespodzianka – rzeczy, które miały być w łazience  (w pośpiechu ściągnięty wałek do włosów, nieodłożone na miejsce wsuwki, gumki, grzebienie, próbki kosmetyków) zbieramy to na kupkę i odnosimy z nadzieją, że potem to poukładamy i odłożymy na miejscu a czas leci. Po przedpokoju kuchnia, salon, sypialnia a czas ucieka a nasza kupka nie odłożonych rzeczy czeka i czeka aż w końcu wrzucamy ją niestarannie do szuflady pod umywalką, dlatego więc proponuję moim klientom, że warto sprzątać tematycznie i skupić się na jednej rzeczy!!!

Pamiętajmy, że sprzątanie to nie kara, to przyjemność, to czas, aby sobie poukładać nie tylko w szafie, ale i w głowie. Według zasady FENG SHUI „poukładana szafa to poukładane w głowie”, to czas, aby pozbyć się niechcianych przedmiotów, które zagracają nasze lokum a równocześnie spalamy kalorie.

                                               ŚRODKI CZYSTOŚCI

Ocet – usuwa plamy, wybiela, dezynfekuje

Cytryna – doskonale usuwa plamy i tłuszcz i kamień a jeśli sok cytrynowy wymieszamy z solą lub z sodą oczyszczoną jego siła czyszcząca będzie jeszcze większa.

Sól – posiada właściwości ścierne

Soda – usuwa plamy i przykre zapachy, zmieszana z octem jest wspaniałym środkiem do czyszczenia ceramiki łazienkowej

Płyn do naczyń 

Brudne fugi – wyczyścisz szczoteczką do zębów i tanią pastą do zębów lub sodą oczyszczoną zmieszaną z niewielką ilością wody

Białe firany – wypierz je dodając po praniu sody lub proszku do pieczenia

Jasne uszczelki – wyczyścisz pastą do zębów

Okna – płyn do naczyń, ocet, szmatka z mikrofibry

Okna myjemy wodą z płynem do naczyń, następnie wlewamy do wiaderka czystą ciepłą wodę z octem i płucząc często szmatkę czyścimy szyby pamiętając o zasadzie jedna strona pionowo druga strona poziomo

Kryształy – myjemy w płynie do naczyń a płuczemy w letniej wodzie z octem

Kanapy, fotele ze skóry – myjemy w wodzie z szarym mydłem, wycieramy do sucha i natłuszczamy oliwką dziecięcą.

Zapach – do worka z odkurzacza możemy nasypać troszkę proszku do prania tak więc podczas odkurzania będzie wydobywać się ładny i przyjemny zapach

Zapach stęchlizny w szafie – usuniesz wsypując np. do słoika po dżemie sól kąpielową a otwór przykryj szmatką i zabezpiecz gumką recepturką.

Szafa – pamiętajmy o tym by wszystkie wieszaki były jednakowe a ubrania powieszone od prawej strony jasnej do lewej ciemnej i to sprawi że wnętrze szafy będzie wyglądało bardzo estetycznie

Wanny akrylowe i z włókna szklanego – myj płynem do naczyń

Wazony z wąską szyjką – umyjesz wrzucając do środka aspirynę musującą lub tabletkę do czyszczenia protez i pozostaw na jakiś czas

Ręczniki – składaj tak, aby wszystkie brzegi były nie widoczne

Dywan – posypać sodą oczyszczoną, wetrzyj szczotką i pozostaw najlepiej na noc a rano dokładnie odkurz

Kanapa, tapczan, materac – rozłóż wilgotne prześcieradło i uderzaj trzepaczką do dywanów

Kostki mydła – nadal świetnie się sprawdzają jako zapach do szaf i szuflad

Wsyp kawę (garść ziaren) na suchą rozgrzaną patelnię w ten sposób pozbędziesz się brzydkiego zapachu smażonych ryb

Do połówki wyciśniętej cytryny wsyp sodę oczyszczoną i wstaw do lodówki

Aby jedwab był bardziej mięsisty do ostatniego prania wsyp łyżeczkę cukru.

 Agnieszka Heller - ekspert w dziedzinie ekologicznych porządków, doświadczona właścicielka firmy sprzątającej.


Prowadzą
Każdemu damy radę - magazyn poradniczy