Wernisaż w radiowej galerii ◙

Data: 26-01-2017

thumbnail
fot. Ryszard Stotko

W radiowej galerii "Na żywo" otwarta została wystawa malarstwa Moniki Sojki.

 

 


 

Pracownia prof. Jacka Rykały, katowicka ASP... Teraz, na przedwiośniu 2017 roku dla MONIKI SOJKI to najlepsza legitymacja i najbardziej wyrazisty artystyczny identyfikator. Dosłownie przed chwilą ukończyła tę uczelnię, jeszcze wszystko przed nią: wystawy, fascynacje i zauroczenia malarskie, chwile spełnień i momenty niepewności. Ale wiadomo już na pewno, że ta młodziutka artystka widzi i myśli po swojemu. Że nie bawi jej ani kopiowanie rzeczywistości ani formalne żonglerki. Gasi kolor, delektuje się konturem, subtelnie łączy coś w rodzaju opowieści sytuacyjnej (samotny człowiek pochłaniany przez tło i przestrzeń) ze stricte malarskim walorem. Zauważyłem jej prace w galerii „Elektrownia” w Czeladzi, gdzie mimo ogromu pomieszczeń te obrazy brzmiały mocno i czysto. Nie dawały się zagłuszyć ani stłamsić spiętrzonym płaszczyznom ścian, schodów czy industrialnych obiektów. Dziwne! Dziwne i tajemnicze, jak zawsze, kiedy nie wiadomo czemu prawdziwa sztuka objawia się nagle iniezależnie od wieku czy doświadczeń autora... MONIKA SOJKA czyli talent na rozbiegu! Ale już teraz widać jasno i wyraźnie, że tempo i siła tego biegu rokują znakomicie.

* * *

Nasza radiowa galeria „NA ŻYWO” jak zawsze stara się łączyć prezentacje dzieł artystów wybitnych (Duda Gracz, Urbanowicz, Pałka, Kalarus, Broll, Gerlach etc) z dokonaniami młodych wiarygodnych talentów. W ten sposób rodzi się pokoleniowy dialog. A samo miejsce uzasadnia swą nazwę i ambicje i powołanie.

 Autor: Maciej Szczwiński

 


Artystka w ubiegłym roku z wyróżnieniem ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach. Zajmuje się malarstwem, plakatem, grafiką cyfrową oraz ilustracją. Młoda tyska artystka na swoim koncie ma już liczne nagrody, m.in. trzy lata temu wygrała w konkursie na plakat "Moja wolność" w ramach festiwalu Life Festiwal Oświęcim, wyróżniono ją także na międzynarodowym konkursie na krótką formę komiksową "Julian Tuwim" czy w IV Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym na ilustracje do tekstu piosenki Jeremiego Przybory.

Na wystawie w galerii "Na żywo" pokazuje ponad 20 zróżnicowanych wielkością obrazów, których motywem przewodnim są ludzkie postacie. 

Autor: Marlena Barasińska /rs/

 


Galeria

Wernisaż w radiowej galerii. Malarstwo Moniki Sojki. ◙
Radiowe Wydarzenia