Czym było Rodło i jaki wywarło wpływ w historii Polski? O tym debatowali uczestnicy konferencji historyczno-edukacyjnej w Katowicach.
— Celem konferencji jest m.in. upamiętnienie dziejów i roli w historii Polski działalności Związku Polaków w Niemczech, organizacji spod znaku Rodła — mówi Andrzej Krystyniak z Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.
Jak podkreśla Krystyniak, w debacie na temat przedwojennych relacji polsko-niemieckich nie sposób pominąć znaczenia związku dla zachowania polskości na Śląsku, Warmii, Mazurach czy Powiślu przed II wojną światową.
Konferencja pod tytułem "Jesteśmy Polakami – historia i współczesność Rodła" odbyła się w Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Wśród prelegentów znaleźli się m. in. wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, prof. Franciszek Marek, dr hab. Zygmunt Woźniczka a także Kazimierz Głowacki, prezes Koła organizacji Rodło w Niemczech.
— Młodzi ludzie poszukują tożsamości, której nie można odnaleźć bez znajomości historii — mówi wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
Jak mówi profesor Zygmunt Woźniczka, szczególnie ważną rolę Związek Polaków odegrał na terenie Śląska opolskiego, w Berlinie i Westfalii.
Konferencji towarzyszy wystawa z Muzeum Czynu Powstańczego na Górze św. Anny oraz nagranie z Kongresu Polaków w 1938 roku w Berlinie.
Autorzy: Marta Dobrowolska, Agnieszka Loch