Drugi dzień Kongresu. European Start-up Days.

fot. Ryszard Stotko

Podczas drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego trwają kolejne sesje tematyczne, na których spotykają się przedstawiciele zarządów największych firm, eksperci, liderzy opinii i przedsiębiorcy.

W Spodku w ramach Kongresu odbywa się European Start-Up Days, na których prezentują się młodzi przedsiębiorcy. Wśród poysłów na biznes można znależć między innymi bezzałogowe statki kosmiczne, spersonalizowane suplementy diety czy inteligentne kosze na śmieci.

— To ogromna szansa dla tych, którzy mają innowacyjne pomysły, ale nie posiadają wystarczających środków finansowych — mówi Marta Dobrzańska z biura prasowego kongresu. 


Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego wiele mówi się również o społecznym zaangażowaniu firm. Biznes coraz częściej pomaga. Katowicki Dom Aniołów Stróżów zajmujący się dziećmi ze zdegradowanych dzielnic współpracuje z 300 firmami. Monika Bajka z organizacji mówi, że taka współpraca to już norma.


Jak dodaje Monika Bajka podopieczni uzyskują wszelaką pomoc, od medycznej po naukową. Firmy bardzo często przygotowują staże czy miejsca pracy.

Europejski Kongres Gospodarczy to nie tylko biznes. Nie zabrakło także tematów dotyczących kultury. Artur Rojek, szef katowickiego Off Festiwalu powiedział, że współpraca z biznesem bardzo często nie jest łatwa.


Tegoroczna edycja OFF festiwalu rozpocznie się 4 sierpnia.

O przygotowywaniu specjalnego programu poinformował podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.


Tłumaczenie: Katowice są pierwszym miejscem, w którym to ogłaszam. Wiem jak jest to ważne dla Śląska, Małopolski czy innych regionów górniczych w całej Europie.

— Program, oprócz polskich regionów, miałby też objąć m.in. Czechy. Ma się on opierać na wykorzystaniu nowych, czystych technologii energetycznych czy mobilizacji lokalnych społeczności — mówił Jerzy Buzek.


Uczestnicy powiedzieli, że węgiel będzie używany jako surowiec energetyczny w Polsce jeszcze przez kilkadziesiąt lat, nie obejdzie się jednak bez nowoczesnych technologii.

Start-up Days, podobnie jak Europejski Kongres Gospodarczy, potrwają do piątku.

Autor:  Łukasz Kałuża, Ryszard Stotko, Łukasz Szwej /lk/rs/