Noc spadających gwiazd

Data: 12-08-2017

thumbnail

Po raz trzeci przed Planetarium Śląskim w Chorzowie spotkają się wielbiciele spadających gwiazd, by wspólnie podziwiać widowisko na niebie – rój Perseidów.

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 21:00. Jak mówią organizatorzy, warto ze sobą przynieść koc lub karimatę, termos z ciepłą herbatą. Obserwacji Perseidów będzie towarzyszyć komentarz astronoma, dr Jacka Czakańskiego, który postara się odpowiedzieć m.in. na pytania dotyczące pochodzenia meteroidów, komet oraz opowie o innych tajemnicach nocnego nieba. W razie niepogody Planetarium zaprasza pod sztuczne niebo na obserwację gwiazd na największym ekranie sferycznym w Polsce. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Piekary Ślaskie również zapraszają na Noc Perseidów. Dziś w nocy można będzie zobaczyć rój meteorów, nazywanych potocznie spadającymi gwiazdami. Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich, oddalony od zabudowań i wygaszony na tę okoliczność jest idealnym miejscem do spędzenia tego wieczoru. Aby jeszcze bardziej ograniczyć ilość sztucznego światła, tej nocy wyłączone zostaną przydrożne latarnie na sąsiadującej z kopcem ulicy Jana Pawła II. Dlatego warto zabrać ze sobą latarki. Impreza rozpoczyna się o 20:00. Na terenie wokół Kopca Wyzwolenia będzie można skorzystać z bazy gastronomicznej, wziąć udział w ciekawych konkursach oraz spojrzeć w gwiazdy przy pomocy profesjonalnego sprzętu.

Autor: Marcin Rudzki, Agnieszka Tatarczyk /rs/

 


Zobacz podobne
Wiadomości regionalne