Z Katowic do Krakowa i Pyrzowic? Koleją za 2-3 lata. ♬

Data: 11-10-2017

thumbnail
fot. Ryszard Stotko

W Katowicach trwa konferencja „Transport kolejowy w województwie śląskim”.

Do 2020 roku według zapowiedzi PKP PLK ma być gotowa trasa kolejowa Kraków – Katowice. Pociąg pokona tę trasę w ciągu godziny. 

— Ta podróż będzie trwać wciąż zbyt długo — mówi Jakub Majewski z fundacji PROkolej.Karol Trzoński z Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach uważa, że ta trasa wymaga wielu nowych inwestycji.Modernizacja na trasie E30 Kraków – Katowice prowadzona jest obecnie na trzech odcinkach. Szacowana wartość projektu na tej trasie wyniesie 2,3 mld zł, a wsparcie unijne do 80% wartości projektu.

Najpewniej na przełomie roku okaże się czy będą pieniądze na rewitalizację trasy z Aglomeracji Śląsko-Zagłębiowskiej do lotniska w Pyrzowicach. Chodzi o dawny szlak Tarnowskie Góry – Zawiercie. Ze względu na protesty mieszkańców, 3 listopada ma się odbyć rozprawa administracyjna.

— Niewykluczone, że pociągi na tej trasie będą jeździć szybciej niż się zakłada — mówi Helmut Klabis dyrektor zakładu linii kolejowych w Częstochowie.— Wraca jednak temat bezpośredniego połączenia Katowic z lotniskiem — mówi prezes Kolei Śląskich, Wojciech Dinges.Prace na trasie Tarnowskie Góry – Zawiercie maja trwać dwa lata.

Autor: Łukasz Kałuża /rs/

 

Wiadomości regionalne