Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Święto Niepodległości. Obchody w regionie.
11.11.2017
20:01:00

fot. M. Krasińska, M.Rudzki

Defilada, pokaz sprzętu wojskowego i występy artystyczne - tak dzisiaj świętuje województwo śląskie. 99 lat temu po 123 latach zaborów Polska odzyskała niepodległość. Z tej okazji na Śląsku jak i w całym kraju obchodzimy Święto Niepodległości. Główne obchody Święta Niepodległości w naszym regionie odbyły się w Katowicach, przy placu Chrobrego.

Mszą świętą za ojczyznę w Archikatedrze Chrystusa Króla rozpoczęto obchody Święta Niepodległości w Katowicach. 

Jak podkreślił podczas homilii metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc człowiek staje się prawdziwy gdy oddaje się nie czemuś ale komuś.


Po mszy uczestnicy uroczystości przeszli przed pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego gdzie po odegraniu hymnów i uroczystych przemówieniach złożono kwiaty. W uroczystościach wzięli udział między innymi wojewoda śląski Jarosław Wieczorek i marszałek województwa śląskiego, Wojciech Saługa.

Jak podkreślił przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego w Katowicach,  wojewoda śląski Jarosław Wieczorek w tym dniu nie możemy zapomnieć o bohaterach, dzięki którym możemy cieszyć się wolnością.


W Częstochowie w Archikatedrze Świętej Rodziny odprawiono dziś Mszę Święta za Ojczyznę. Metropolita częstochowski arcybiskup Wacław Depo mówił w homilii, że w ostatnich latach próbowano pojęciu Naród nadać negatywne - nacjonalistyczne zabarwienie.


Arcybiskup Wacław Depo podkreślił, że w narodzie wszyscy uważani są za pełnych ludzi, za osoby -  a wolna Ojczyzna z całą jej historią, tradycją i kulturą jest darem Boga.


Główne uroczystości miejskie Narodowego Święta Niepodległości organizowane są w Częstochowie na Placu Biegańskiego. Jak podkreślają mieszkańcy naszego regionu to dzień w którym wszyscy powinni się zjednoczyć w radości z faktu, że żyjemy w wolnym i niepodległym kraju...


W Rybniku dziś okolicznościowe wystąpienie Prezydenta Miasta, złożenie kwiatów w miejscach pamięci oraz wspólne zdjęcie mieszkańców. Bedzie także grochówka oraz koncert muzyki polskiej „Myśląc Ojczyzna”, w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Państwowej Szkoły Muzycznej w Rybniku.

W Zabrzu na pl. Warszawskim oficjalne przywitanie, zaprezentowanie flagi narodowej potem przemarsz na uroczystą Mszę Świętą w intencji Ojczyzny w Kościele pw. św. Anny. Mszę uświetnił występ Zabrzańskiego Chóru Młodzieżowego "Resonans con tutti". Po nabożeństwie pod krzyżem na placu kościelnym złożonie wieńców i kwiató w hołdzie wszystkim tym, którzy przyczynili się do wywalczenia i utrzymania niepodległej Polski.

Żywa kokarda w narodowych barwach utworzona zostanie w Rudzie Śląskiej. M.in. w taki sposób miasto uczci 99-tą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Kokarda ma być największa w kraju i zostanie zgłoszona do biura rekordów Polski.

W Cieszynie obchody zamknie dziś w miejscowym teatrze uroczysta sesja Rad Samorządów Ziemi Cieszyńskiej połączona z wręczeniem Laurów Ziemi Cieszyńskiej - To prestiżowa, najważniejsza nagroda Ziemi Cieszyńskiej a  otrzymują ją miłośnicy cieszyńskiego regionu, społecznicy, osoby zaangażowane w kulturę i sztukę, wybitni mieszkańcy regionu.

Gminne Obchody Święta Niepodległości w Istebnej to przemarsz ulicami pod pomniki pomordowanych w czasie 2 wojny  światowej oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem poległych i pomordowanych w walce o wolność w latach 1939 - 1956 na Koczym Zamku w Koniakowie.

W Lublińcu dziś Bieg Niepodległości. Jego inicjatorzy to Wojskowy Klub Biegacza „Meta” oraz Jednostka Wojskowa Komandosów. Biegacze - wszyscy, którzy zgłoszą się - startują pod hasłem „Od urodzenia dumni z pochodzenia” i pokonali dystans 2,5 km. Start na Stadionie Miejskim w Lublińcu o godzinie 11:11.

11 listopada jako Święto Niepodległości jest datą symboliczną i umowną. Jest to data zakończenia I wojny światowej oraz przekazania władzy przez Radę Regencyjną Józefowi Piłsudskiemu zwierzchnictwa i naczelnego dowództwa nad podległym jej Wojskiem Polskim. 

11 listopada stał się świętem niepodległości na mocy ustawy z 23 kwietnia 1937, zniesione zostało ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945. Ponownie przywrócono je ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989 roku.

Autor: M.Krasińska, Z.Makles, A.Ochodek, M.Rudzki, /mm/

 


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA