Światowy Dzień Cukrzycy. Coraz większy problem. ♬ ▶

Data: 14-11-2017

thumbnail

Specjaliści alarmują, że liczba chorych na cukrzycę stale rośnie. W Polsce mamy ich 3 miliony. 14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy.

Profesor Krzysztof Strojek - konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii i kierownik Oddziału Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Śląskiego Centrum Chorób Serca podkreśla, że cukrzyca wynika z rozwoju cywilizacji. 

Coraz mniej się ruszamy a coraz więcej jemy. To wpływa na powstawanie otyłości i występowanie chorób cywilizacyjnych takich jak cukrzyca, miażdżyca czy nadciśnienie - tłumaczy.  Krzysztof Strojek dodaje, że teoretycznie wiemy skąd bierze się cukrzyca. Jednak czym innym jest wiedzieć a czym innym zrealizować w praktyce zalecenia zdrowego stylu życia, aktywności fizycznej i odpowiedniego sposobu odżywiania - zaznacza.Hasłem tegorocznych obchodów Światowego Dnia Cukrzycy jest: "Kobiet i mężczyzna. Czy cukrzyca ma płeć?"

Profesor Maciej Małecki - prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego podkreśla, że kobiety chore na cukrzycę mogą mieć problem z zajściem w ciążę. Wraz z cukrzycą pojawia się problem płodności, zajścia w ciążę i jej donoszenia oraz urodzenia zdrowego dziecka. To jest olbrzymie wyzwanie dla pacjentki i całego systemu opieki zdrowotnej - zwraca uwagę profesor.Inne problemy chorych na cukrzycę dotyczą tylko mężczyzn - mówi profesor Maciej Małecki. Takim wstydliwym problemem jest ten związany z impotencją. Można mu jednak zapobiegać przez właściwą kontrolę glikemii - przekonuje.Kobiety i mężczyźni tak samo narażeni są na takie powikłania cukrzycowe jak: zawał mięśnia sercowego, udar mózgu, chorobę nerek i oczu.

WRadiu Katowice rozmawiamy o cukrzycy Jakie są jej objawy? Kiedy powinniśmy zacząć się niepokoić? Jak odróżnić cukrzycę typu 2 (drugiego), na którą chorują osoby dorosłe i starsze od cukrzycy typu 1 (pierwszego), która dotyka głównie dzieci i młodzież? Co zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy?

Ekspertami programu są  dr Tomasz Szczepanik, ordynator Oddziału Diabetologii Zagłębiowskiego Centrum Onklogii Szpitala Specjalistycznego w Dąbrowie Górniczej oraz dr Alina Strzała-Kłeczek, specjalista diabetolog, członek zarządu Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą MOJACUKRZYCA.PL

Zdrowie i styl życia

22-09-2018