Finałowe granie WOŚP ♬

Data: 14-01-2018

thumbnail

W wielu miejscach regionu po raz 26. trwa Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, tym razem na rzecz wyrównania szans w leczeniu noworodków.

W całym regionie wolontariusze kwestują dla WOŚP. W kilku miastach organizowane są koncerty, pokazy, zbiórki krwi a także wydarzenia sportowe, biegi i inne atrakcje. Od rana, przy sklepach, kościołach i w centrach miast można spotkać osoby w różnym wieku z puszkami.Tłumy mieszkańców zgromadził finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbywa się na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Wielu mieszkańców kwestuje już nie pierwszy raz.Na stadionie prezentowane są m.in. pojazdy wojskowe z Muzeum Techniki Wojskowej w Zabrzu, ponadto odbywają się koncerty i zostanie wysłane tradycyjne światełko do nieba.

W Bielsku-Białej kwestuje ponad 300 wolontariuszy a wielki koncert plenerowy odbędzie się na Rynku.

— Wśród wolontariuszy pojawią się najmłodsi mieszkańcy Bielska-Białej — mówi szefowa miejskiego sztabu Orkiestry, Daria Mierzwa.Chęć pomocy i przykład rodziców, to najczęstsze motywy do kwestowania, podkreślają bielscy wolontariusze.Na bielskim rynku, poza koncertami muzycznymi, zaplanowano m.in. pokazy strażackie i ratoników GOPR. Dla głodnych i zziębniętych będzie gorąca grochówka a tradycyjnie o godz. 20:00 odbędzie się "światełko do nieba".

Bieruń wspiera WOŚP na sportowo. W mieście trwa 4. edycja Biegu Utopca. W tym roku w biegu przełajowym na dystansie 17 kilometrów bierze udział 700 uczestników.

— Wspiera ich na trasie, patronujący imprezie Utopiec, jeden z symboli miasta — mówi Krystian Grzesica, burmistrz Bierunia.Poza biegiem, w ramach Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w Bieruniu odbywa się Sportowy Piknik Rodzinny. W trakcie imprezy w miejskiej hali sportowej prezentują się lokalni artyści i kluby. Na miejscu można skosztować lokalnych produktów żywnościowych i kupić rękodzieło od bieruńskich rzemieślników. 

Już po raz czwarty WOŚP zagra w Chorzowie, w tym roku na niedawno zmodernizowanym Stadionie Śląskim. W "Kotle czarownic" od godziny 14:00 rozpoczyną się koncerty. Dla dzieci zagra zespół "Siostry Weiss i Stonoga", a dla dorosłych NeuOberschleisen oraz Miuosh.

— Oprócz dobrej muzyki przygotowaliśmy dla mieszkańców atrakcje sportowe — mówi rzeczniczka chorzowskiego magistratu, Karolina Skórka.— Cieszymy się, że Orkiestra znów zagra w naszym mieście, dzięki niej mamy nowoczesny sprzęt dla dzieci i seniorów — mówi Anna Knysok, dyrektor Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie.Aby ułatwić dojazd na Stadion tramwaje śląskie uruchomią jutro specjalną linię oznaczona numerem 0. Będzie ona kursować od 12:30 do 22:00 w relacji: Katowice plac Wolności – Chorzów Stadion Śląski – Chorzów Rynek – Chorzów Metalowców.

W Częstochowie ponad 530 wolontariuszy zbiera datki i rozdaje orkiestrowe serduszka.

— 26. finałowi w Częstochowie towarzyszy już po raz piąty organizowana Śląska Integracja Terenowa, czyli zlot samochodów terenowych — podkreśla Jakub Kulik z częstochowskiego sztabu Orkiestry.Śląska Integracja Terenowa wystartuje spod Hali Sportowej w Częstochowie, w Biskupicach odbędą się sportowe konkurencje, a późnym popołudniem uczestnicy zlotu powrócą do Częstochowy na "Światełko do nieba".

W Kaletach akcja odbędzie się na Małym Rynku. O 16:00 będzie można obejrzeć występ Miejskiej Orkiestry Dętej i mażoretek Inez, potem w programie są występy dzieci i młodzieży z zespołów wokalnych w Miejskiego Ośrodka Kultury, Śląskiego Trio Piotra Szefera, o 18:00 aukcja gadżetów WOŚP, o 19:00 show taneczne Rock Time, a następnie koncerty zespołów Complex i Wragon Mix. Całość zakończy pokaz fajerwerków o 21:00. Ponadto od 13:00 do 16:00 w mobilnej stacji krwiodawstwa będzie można oddać krew.

Ponad 100 wolontariuszy w różnym wieku weźmie udział w 26. Finale Wielkiej Orskiestry Świątecznej Pomocy w Łazach.

— Dla mieszkańców przygotowano wiele atrakcji — mówi Grzegorz Piłka, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Łazach.Orkiestrowe granie w Łazach ma długą historię. Od samego początku akcję koordynuje sztab, który mieści się w Zespole Szkół im. prof. Romana Gostkowskiego. Co roku kwestujący w Łazach przekazują do puszek blisko 35 tysięcy złotych.

W Miasteczku Śląskim finał rozpocznie się o 17:00 w Miejskim Ośrodku Kultury. Wystąpią m.in. miejscowe zespoły artystyczne, odbędzie się również licytacja gadżetów akcji.

Finał WOŚP w Piekarach Śląskich odbędzie się w Akademickim Zespole Szkół. Początek o godz. 16:00. Zagrają: zespół Opał, Jinks, Kaja i Wiktoria Pasturczak, Bajlon. O 18:30 odbędzie się koncert AZS i Przyjaciół, a o 20:00 rozbłyśnie światełko do nieba. Dodatkowo odbędą się: pokaz pierwszej pomocy WOPR, układanie fryzur i  makijaż dla najmłodszych. 

Pszczyna, jak co roku, też włączyła się w akcję WOŚP. Podczas tegorocznych koncertów organizowanych przez Pszczyńskie Centrum Kultury będzie można wylicytować przeróżne gadżety miasta lub m.in. Dzień w fotelu Burmistrza Pszczyny.

W Sosnowcu okazji 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przygotowano niezwykłe aukcje, dzięki którym na konto Fundacji WOŚP wpłyną kolejne fundusze. Można wylicytować roczny patronat nad Stawikami.

— Stawiki przyciągają tych, którzy potrzebują odpoczynku, a także tych, którzy chcą aktywnie spędzić czas. To niezwykłe miejsce, które każdego dnia, niezależnie od pogody, odwiedzają mieszkańcy całego regionu — mówi prezydent, Arkadiusz Chęciński.

Zwycięzca dostanie możliwość wybrania nazwy, którą może być imię i nazwisko osoby oferującej najwyższą kwotę, a w przypadku firmy – jej nazwa, która znajdzie się na dwóch tablicach.

W Tarnowskich Górach działają dwa sztaby. Sztab przy Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich zaprasza na 20:00 na koncert Evil Walks i Mechaniczna Ćma. Można będzie również licytować gadżety WOŚP: kalendarze, koszulki. W sztabie Hufca ZHP Ziemi Tarnogórskiej zarejestrowano 105 wolontariuszy. Dyżurują oni na miejscu, ale głównie spotkać ich można na terenie miasta.

W Ustroniu, już po raz szósty w Karczmie Góralskiej nad Wisłą zagra, jedyna taka w Polsce, Zbójnicka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Przyjadą kucharze i zbójnicy z całej Polski, o godz. 12:00 wystrzeli armata, od 13:00 w kotle zacznie gotować się kwaśnica. Będą licytacje i koncerty muzyki góralskiej na żywo.

Gmina Węgierska Górka oraganizuje dziś piątą edycję Rajdowej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każdy będzie mógł zasiąść na fotelu pasażera samochodu rajdowego znanych kierowców wyścigowych. W hali sportowej, poza licytacjami, odbędzie się także pokaz zdalnie sterowanych modeli samochodów rajdowych na specjalnym torze wyścigowym.

Liczne koncerty, pokazy ratownictwa, gry i zabawy, organizowane są w powiecie zawierciańskim w ramach 26. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wśród atrakcji znalazł się turniej gier planszowych. Taki rozgrywany będzie przez cały dzień w Miejskim Ośrodku Kultury w Zawierciu.

— Wybór kategorii jest różnorodny — mówi Małgorzata Głąb z Klubu Gier Planszowych działającego przy tamtejszej bibliotece.W zawierciańskim turnieju gier planszowych udział wziąć może każdy.Turniejowi gier planszowych towarzyszyć będzie zbiórka pieniędzy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W Zawierciu można też skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych. Biała Niedziela organizowana jest w ramach 26. Finału WOŚP. Jak podkreśla Anna Pilarczyk-Sprycha, dyrektorka zawierciańskiego szpitala, z badań skorzystać mogą zarówno dzieci, jak i dorośli.Dotychczas białe niedziele organizowane były w zawierciańskim szpitalu. Tym razem jest inaczej.Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy w ostatnim czasie doposażyła zawierciański szpital m.in. w nowoczesne aparaty EGK i USG, kardiomonitory a także w elektryczne łóżka. 

Autorzy: Izabela Czerczer, Dawid Damszel, Marta Dobrowolska,
Gabriela Kaczyńska, Agnieszka Loch, Andrzej Ochodek, 
Joanna Opas, Piotr Pagieła, Elżbieta Pąkcińska-Sikora,
Ryszard Stotko, Agnieszka Tatarczyk /mm/rs/pg/

 


Galeria

WOŚP na Stadionie Śląskim
Wiadomości regionalne