Międzynarodowy dzień walki z depresją

Tychy reagują na próby samobójcze nastolatków. Tylko w zeszłym roku życie próbowało odebrać sobie tam ośmioro niepełnoletnich. Na ulice Gliwic wyjedzie natomiast specjalny, antydepresyjny autobus linii A-4.

20 procent młodych ludzi w Polsce ma zaburzenia depresyjne, a od 4 do 8 procent dzieci i młodzieży cierpi na depresję kliniczną i wymaga leczenia – wynika z badań Instytutu Psychiatrii i Neurologii.

Depresja staje się jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych wśród osób młodych – alarmują psychiatrzy w obchodzonym dziś Światowym dniu Walki z tą chorobą. 

Profesor Janusz Heitzman, dyrektor Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie wyjaśnił, że jest wiele czynników, które mają wpływ na powstawanie zaburzeń depresyjnych. Między innymi są to: rosnące tempo życia, rozluźnienie więzi rodzinnych, brak czasu dla dzieci i problemy w komunikacji.

Doktor Artur Wiśniewski z Kliniki Psychiatrii Wieku Rozwojowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dodał, że objawy depresji u nastolatków są niecharakterystyczne i inne niż u dorosłych.

Zamiast smutku u młodych ludzi występuje rozdrażnienie, złość, agresja, niechęć do chodzenia do szkoły, problemy z nauką.

Depresja może mieć tragiczne konsekwencje. Osamotniony młody człowiek wycofuje się ż życia, izoluje od rówieśników, rodziców, traci sens życia i zaczyna mówić samobójstwie. Jak podkreślają eksperci, takich sygnałów nigdy nie można lekceważyć, bo jest to wołanie o pomoc. Ze statystyk wynika, że jedna na 20 prób samobójczych kończy się śmiercią.


W tyskich szkołach pod hasłem: "Dlaczego? Porozmawiajmy o trudnych uczuciach" prowadzone są lekcje wychowawcze.

— Uczniowie otrzymają też specjalne materiały z pomocnymi numerami telefonów — mówi Ewa Grudniok z tyskiego magistratu.


Z wizyt u specjalisty coraz częściej korzystają dzieci i ich rodzice.

— Depresja nie jest już powodem do wstydu — mówi Lucyna Kubecko, psychoterapeuta z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tychach.


Dziś w Międzynarodowym Dniu Walki z Depresją na ulice Gliwic wyjedzie specjalny, antydepresyjny Autobus Edukacyjny linii A-4.

Pracownicy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej będą w nim rozdawać edukacyjne ulotki dotyczące depresji z informacjami, jak ją rozpoznać, kiedy i gdzie należy szukać pomocy oraz przypinać zielone wstążki jako symbol walki z depresją. Żółty autobus będzie kursował od godz. 9.00 do 14.00.

Projekt realizowany przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Gliwicach oraz Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego jest częścią kampanii edukacyjnej dotyczącej walki z depresją.

Autor: Sławomir Herman, Łukasz Szwej, IAR /pg/