Radio Katowice
Radio Katowice / Po nitce do ciepła
Niska emisja
19.02.2018
10:50:00

Cała Polska mówi jednym głosem: za SMOG odpowiadają w 50 procentach domowe piece, palenie węgla niskiej jakości, mokrego drewna i... śmieci. Wraz ze smogiem do gleby, wody i ludzkich płuc przedostają się szkodliwe pyły, zawierające m.in. te rakotwórcze substancje. Źródłem problemu jest głownie fakt, że w gospodarstwach domowych pali się węglem niskiej jakości i co gorsza odpadami. Te ostatnie powodują, że do naszych płuc i krwioobiegu przedostaje się mnóstwo trucizny.

Powietrze w Polsce należy do najbrudniejszych w Unii Europejskiej. Najbardziej zatrważająco wygląda zanieczyszczenie benzoapirenem. To trudne słowo było ubiegłej zimy odmieniane przez przypadki tak jak SMOG. Benzoapiren to silnie rakotwórczy, organiczny związek chemiczny. Ulatuje z domowych pieców, w których spalane są węgiel, śmieci lub drewno (obecny jest również w dymie papierosowym). Statystyczny mieszkaniec południowej Polski rocznie przyjmuje tyle rakotwórczego benzoapirenu, oddychając zanieczyszczonym powietrzem, jak gdyby wypalił 2,5 tys. papierosów. Czy wyobrażamy sobie roczne dziecko, które pali papierosy? Czy wyobrażamy sobie jak zanieczyszczenia z domowego komina rozprzestrzeniają się i opadają głównie w promieniu 10-krotności jego wysokości, czyli na dom i najbliższe otoczenie? Alternatywą jest możliwość podłączenia domowego układu centralnego ogrzewania do miejskiej sieci ciepłowniczej. Tauron Ciepło przekonuje, że ciepło sieciowe ma być ekologiczną alternatywą. W audycji o świadomości Polaków, o edukacji i zdrowiu.




Radio Katowice / Audycje / Po nitce do ciepła
Po nitce do ciepła
 
 
 
 

Jednym z najczęściej pojawiających się słów we wszystkich serwisach i programach ekologicznych jest zbitka angielskich określeń dym i mgła: smoke and fog czyli SMOG. Po raz pierwszy to słowo usłyszeliśmy przy okazji tragicznych wydarzeń w Londynie. 5 grudnia 1952 roku gęsty smog spowił ulice brytyjskiej stolicy. Początkowo mieszkańcy, przyzwyczajeni do mgieł, bagatelizowali problem. Wkrótce okazało się, że znaleźli się w śmiertelnej pułapce. Dziś niestety w Polsce mamy gorsze powietrze niż wtedy w Londynie. Nie wszyscy jednak jeszcze zdajemy sobie sprawę z tego ile zła on wyrządza. Co szkodzi najbardziej? To co zabiło 12 tysięcy Londyńczyków: dwutlenek siarki. Ale także dwutlenek azotu, tlenek węgla, benzen, ozon, pył drobny PM10, PM2,5, metale ciężkie: ołów, arsen, nikiel, kadm (Cd) i benzo(a)piren.

Przed 10 tygodni na antenie Radia Katowice wraz z Tauronem Ciepło mówić będziemy jak walczyć ze smogiem i niską emisją. Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie TAURON Ciepło, nawet 40% osób ogrzewających indywidualnie swoje domy w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej, regularnie wykorzystuje w tym celu śmieci. Realizowany program, ma na celu likwidację emisji szkodliwych zanieczyszczeń pochodzących ze spalania śmieci i złej jakości paliwa w domowych piecach, a co za tym idzie poprawę jakości powietrza w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej. Ekologiczne, bezpieczne i czyste ciepło sieciowe oferowane przez TAURON Ciepło to jeden z najskuteczniejszych sposobów wyeliminowania smogu.

Zobacz także Po nitce do ciepła

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA