Radio Katowice
Radio Katowice / Po nitce do ciepła
Spotkanie z kominiarzem
12.03.2018
10:50:00

Spalanie w przydomowych piecach jest największym źródłem zanieczyszczeń w Polsce. Gospodarstwa domowe odpowiadają za około 40 procent emisji pyłów zawieszonych, wynika z najnowszych badań Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. W kwestii poprawy naszego powietrza współpracują na szczęście wszyscy. Politycy, samorządowcy, społecznicy i oczywiście kominiarze. Ci ostatni najlepiej wiedzą, jak spora grupa Polaków pali w piecach byle czym.

Od 1 września mamy ustawę antysmogową. Dotyczy ona wszystkich użytkowników kotłów, pieców i kominków na paliwo stałe w województwie śląskim. Wskazuje w jakich piecach i jakie paliwa można spalać, a jej celem jest doprowadzenie do poprawy jakości powietrza w regionie. Mamy zakaz palenia węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla, mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15% oraz biomasy stałej, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20%. Jest alternatywa. Dlatego dziś odpowiemy na pytanie dlaczego ciepło sieciowe jest bezpieczne, czyste i ekologiczne.

Wybieramy się na spotkanie z kominiarzem, którego towarzystwo, mamy nadzieję, przyniesie nam szczęście na kolejny sezon grzewczy.


 



Radio Katowice / Audycje / Po nitce do ciepła
Po nitce do ciepła
 
 
 
 

Jednym z najczęściej pojawiających się słów we wszystkich serwisach i programach ekologicznych jest zbitka angielskich określeń dym i mgła: smoke and fog czyli SMOG. Po raz pierwszy to słowo usłyszeliśmy przy okazji tragicznych wydarzeń w Londynie. 5 grudnia 1952 roku gęsty smog spowił ulice brytyjskiej stolicy. Początkowo mieszkańcy, przyzwyczajeni do mgieł, bagatelizowali problem. Wkrótce okazało się, że znaleźli się w śmiertelnej pułapce. Dziś niestety w Polsce mamy gorsze powietrze niż wtedy w Londynie. Nie wszyscy jednak jeszcze zdajemy sobie sprawę z tego ile zła on wyrządza. Co szkodzi najbardziej? To co zabiło 12 tysięcy Londyńczyków: dwutlenek siarki. Ale także dwutlenek azotu, tlenek węgla, benzen, ozon, pył drobny PM10, PM2,5, metale ciężkie: ołów, arsen, nikiel, kadm (Cd) i benzo(a)piren.

Przed 10 tygodni na antenie Radia Katowice wraz z Tauronem Ciepło mówić będziemy jak walczyć ze smogiem i niską emisją. Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie TAURON Ciepło, nawet 40% osób ogrzewających indywidualnie swoje domy w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej, regularnie wykorzystuje w tym celu śmieci. Realizowany program, ma na celu likwidację emisji szkodliwych zanieczyszczeń pochodzących ze spalania śmieci i złej jakości paliwa w domowych piecach, a co za tym idzie poprawę jakości powietrza w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej. Ekologiczne, bezpieczne i czyste ciepło sieciowe oferowane przez TAURON Ciepło to jeden z najskuteczniejszych sposobów wyeliminowania smogu.

Zobacz także Po nitce do ciepła

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA