Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości gospodarcze
Rekordowa edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego
09.04.2018
15:20:00

fot. Marta Dobrowolska

Już za nieco ponad miesiąc odbędzie się Europejski Kongres Gospodarczy. To 10-ta edycja wydarzenia.

Jak zapowiada Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, organizatora Kongresu - to będzie edycja rekordowa. A tematem przewodnim będzie rozwój technologii.


EKG od początku organizowany jest w Katowicach. Zdaniem Jarosława Wieczorka, wojewody śląskiego - Kongres daje impuls ważnym inicjatywom i wydarzeniom nie tylko w stolicy województwa, ale w całym regionie.


To pierwsza edycja wydarzenia w metropolii. Według Kazimierza Karolczaka, przewodniczącego Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - to doskonała okazja do nawiązania współpracy między dwoma dużymi przedsięwzięciami.


Dziesiąty Europejski Kongres Gospodarczy potrwa od 14-go do 16-go maja. W ciągu trzech dni odbędzie się ponad 150 sesji z udziałem przeszło 900 prelegentów.

Do Katowic przyjedzie Justin Yifu Lin, jeden z najbardziej znanych i najczęściej cytowanych chińskich ekonomistów i wpływowa postać globalnej ekonomii. Wiceprezes Banku Światowego w latach 2008-2012, był pierwszym naukowcem z tzw. krajów rozwijających się na tak wysokim stanowisku. Lin jest autorem prac naukowych i popularyzatorskich dotyczących gospodarki Chin, globalnego kryzysu finansowego, czy transformacji ekonomicznych współczesnego świata. Kojarzy się go przede wszystkim z takimi obszarami jak: architektura rynków finansowych i systemów podatkowych, czy kierunki modernizacji w przedsiębiorczości, w gospodarce i kulturze rolnej, w życiu miasta i wsi, ale przede wszystkim – z koncepcją Nowej Ekonomii Strukturalnej (NES), doktryny rewidującej liberalne postrzeganie roli państwa w gospodarce. Przedmowę do zbioru artykułów naukowych na ten temat pod redakcją Yifu Lina oraz prof. Alozjego Nowaka z Uniwersytetu Warszawskiego (“Nowa ekonomia strukturalna wobec krajów mniej zaawansowanych”) napisał nie kto inny jak premier Mateusz Morawiecki, dla którego strategia rozwojowa NES stanowi teoretyczny fundament.

– Polska staje w obliczu nowych wyzwań. Nowa ekonomia strukturalna i strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju są na nie odpowiedzią – czytamy w przedmowie.

Jednym z przedstawicieli światowego biznesu o globalnym zasięgu i potężnej skali będzie na Kongresie Joseph BenAmram, prezes MSD International GmbH, odpowiadający za działalność firmy w ponad stu krajach – Europie, Rosji, Afryce oraz na Bliskim Wschodzie. MSD (pod tą nazwą Merck funkcjonuje poza Stanami Zjednoczonymi i Kanadą) zasługuje na uwagę nie tylko ze względu na skalę (zatrudnia na całym świecie 68 tys. pracowników), ale i charakter działalności – nie tylko wytwarza, ale prowadzi badania nad innowacyjnymi lekami w wielu kluczowych obszarach terapeutycznych (choroby sercowo-naczyniowe, onkologia, choroby zakaźne), a także w zakresie biotechnologii. Tematowi biotechnologii, jako szansy rozwojowej także dla polskiej gospodarki, będzie poświęcona jedna z sesji Kongresu.

Bezpieczeństwo energetyczne, relacja między wytwarzaniem energii a polityką ochrony klimatu  i technologiczna transformacja energetyki to od lat obowiązkowe tematy kolejnych edycji EKG. Do grona dyskutantów dołączy gość z Litwy (ważnego partnera energetycznego Polski) – Žygimantas Vaičiūnas, minister energetyki oraz łotewski polityk Andris Piebalgs, unijny komisarz ds. energii w latach 2004-2010 (przez kolejne cztery lata komisarz ds. rozwoju). Piebalgs był już gościem Kongresu, prezentując się m.in. jako zwolennik rozwoju infrastruktury dla wspólnego europejskiego rynku energii oraz wprowadzenia solidarności energetycznej w UE.

Wśród obecnych na Kongresie specjalistów i autorytetów w dziedzinie energii znajdzie się także Diego Pavía, prezes InnoEnergy, europejskiego generatora innowacji w sektorze zrównoważonej energii. Już jego pierwsze doświadczenie zawodowe (1988) związane  było ze start-upem Knowledge Engineering, zajmującym  się przemysłowymi systemami sterowania, wykorzystującymi sztuczną inteligencję i sieci neuronowe. Misją InnoEnergy jest zapewnienie twórcom innowacyjnych rozwiązań z obszaru zrównoważonej energii, elastycznych i dopasowanych do ich potrzeb źródeł funduszy, których potrzebują, żeby się rozwijać i osiągać sukcesy, budując przyszłość opartą na czystej energii. Wsparcie InnoEnergy wykracza poza obszar finansowy, obejmuje również marketing, strategie biznesowe, wzbogacone o pomoc mentorską ponad 300 partnerów sieci oraz zapewniające otwarty ekosystem innowacji.

Na Kongresie reprezentowane będą także tradycyjne branże europejskiego przemysłu, stale inwestujące w nowoczesne technologie. Prezes zarządu i dyrektor generalny części wschodniej europejskiego segmentu wyrobów płaskich w ArcelorMittal, Sanjay Samaddar, zaczynał karierę w hutnictwie od aluminium, ale z przemysłem stalowym związany jest już od 15 lat, od 13 w polskich strukturach ArcelorMittal. Wielokrotnie wypowiadał się na temat konkurencyjności hutnictwa w Europie – w kontekście wymagań polityki ochrony klimatu. Jego stanowisko będzie ważne także z punktu widzenia innych energochłonnych gałęzi produkcji.

Kolejny kongresowy gość, Marietje Schaake, deputowana do Parlamentu Europejskiego, specjalizuje się w problematyce międzynarodowej, prawach człowieka i migracjach.

Jubileuszowa, 10. Edycja Kongresu będzie miała również dużą reprezentację krajów afrykańskich, m.in. Rwandy, Ugandy, Kenii i Nigerii. Wśród gości z Afryki udział potwierdził John Musinguzi, doradca prezydenta Ugandy. 

Autor: Marta Dobrowolska /mm/


Zobacz także Wiadomości gospodarcze

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA