Drugi dzień EKG. Katowice odwiedził Premier Morawiecki.

fot. Paulina Kurek

Rozpoczął się drugi dzień Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Od rana w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym trwają panele dyskusyjne i spotkania.

— Rozmowy dotyczą także przyszłości Unii Europejskiej — mówi inicjator Kongresu, Wojciech Kuśpik.


W spotkaniach uczestniczą europejscy politycy i przedstawiciele polskiego rządu. Dzisiaj swoją wizytę zapowiedział także premier, Mateusz Morawiecki, który mówił w Katowicach, że wraz z rozwojem Polski rośnie Europejski Kongres Gospodarczy i polskie przedsiębiorstwa. Polacy są elastyczni i potrafią odpowiadać na wyzwania nowych czasów. Pozbawiliśmy się jednej ideologii wychodząc z komunizmu. Potem był skok do wolności, ale jednak nie do końca dopasowany do potrzeb. Szef rządu mówił, że teraz świat się zmienia.


Premier dodał, że rząd wdraża rozwiązania dla firm, które potrzebują nowych rozwiązań podatkowych.

— Zabezpieczenie dostaw energii elektrycznej i stabilności systemu to priorytety w długofalowej polityce energetycznej — mówił o tym, podczas jednego z pierwszych paneli, szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski.

Minister podkreślił rolę budowania bezpieczeństwa energetycznego kraju i troskę o aspekt środowiskowy w energetyce. Dodał, że Polska dynamicznie się rozwija, rośnie zapotrzebowanie na energię, jednocześnie istniejące rezerwy mocy są niewystarczające. Dlatego niezbędne będzie powstanie nowych źródeł i modernizacja istniejących, aby zapewnić stabilność dostaw odpowiadającą zwiększonemu popytowi. Staje się to możliwe dzięki naszej ustawie o rynku mocy – powiedział Tchórzewski. Szef resortu zaznaczył, że w polskim systemie energetycznym będzie więcej przestrzeni dla odnawialnych źródeł energii.

— Energetyka jądrowa z kolei wpłynie na znaczące obniżenie poziomu emisji z sektora energii poprzez zrównoważenie emisji z sektora węglowego, który jest podstawą naszej elektroenergetyki — powiedział w Katowicach minister Tchórzewski.

Autor: Paulina Kurek, Łukasz Kałuża /ds/rs/

Studio kongresowe Radia Katowice – dzień pierwszy.

Studio kongresowe Radia Katowice – dzień drugi.